Kolejne prywatne laboratoria wykonują testy na koronawirusa

0
4192

Kolejne prywatne placówki dołączyły do listy laboratoriów diagnostycznych, wykonujących testy na koronawirusa. Są to między pracownie należące do sieci Diagnostyka. Testy te wykonują obecnie w Polsce 53 laboratoria, wśród nich 11 to prywatne.

Wśród laboratoriów wykonujących testy znalazły się kolejne placówki z Grupy Diagnostyka: Centra Genetyki Medycznej Genesis z Poznania, Polski Bank Komórek Macierzystych z Warszawy oraz laboratorium Diagnostyka z Gdańska przy ulicy Polanki.

Poza tym na liście są także laboratoria Diagnostyki zlokalizowane we Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie oraz laboratorium GenXOne SA z Suchego Lasu koło Poznania, także należące do Grupy Diagnostyka.

Diagnostyka jako jedyna w kraju, oferuje klientom zestaw pobraniowy DIAGpack – dedykowany do pobrań wymazów z dróg oddechowych. Zestaw ten zawiera podłoże inaktywujące wirusa i stabilizujące materiał do badania, dzięki czemu pobrana próbka jest bezpieczna (niezakaźna) i stabilna (do 72 godzin od pobrania). Laboratoria sieci wykonują badania pobrane wyłącznie za pomocą tych zestawów.

Do listy prywatnych laboratoriów wykonujących testy na koronawirusa dołączyło także laboratorium diagnostyczne Invicta z Gdańska.

Czytaj także: Telemedycyna w walce z koronawirusem – publikujemy poradniki dla lekarzy i pacjentów>>>

Na liście są także placówki z Grupy Alab – Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, Pracownia Genetyki Alab Laboratoria, działające w Warszawie przy ulicy Stępińskiej 22/30 oraz Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, Pracownia Genetyki Bruss, zlokalizowane w Gdyni przy ulicy Powstania Styczniowego 9b.

Poza tym testy wykonuje firma  Warsaw Genomics Laboratorium Analiz Genetycznych przy ulicy Żwirki i Wigury 101 w Warszawie.

Wśród 53 laboratoriów wykonujących badania w kierunku koronawirusa 11 działa na Mazowszu, 8 – w Wielkopolsce, 6 – w województwie małopolskim, 5- w województwie pomorskim, 4- w województwie kujawsko-pomorskim, po 3- na Dolnym Śląsku, w województwach, zachodniopomorskim i łódzkim, po 2- w województwach – lubelskim, śląskim i podlaskim oraz po 1 w województwach – lubuskim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Jest to stan na 3 kwietnia 2020.

Lista laboratoriów dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia>>>