Kolejny prywatny szpital będzie miał robota da Vinci

0
744

Wielospecjalistyczny Szpital Medicover z Warszawy będzie miał nowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci. W Polsce działają 4 roboty da Vinci, dwa z nich również w prywatnych placówkach. Kolejne szpitale decydują się na takie inwestycje.

Medicover podpisał umowę o sprzedaży systemu robotycznego da Vinci® z firmą Synektik, która dostarczy system wraz z autoryzowanymi narzędziami, a także przeszkoli personel placówki i obejmie urządzenie opieką serwisową. Szpital zamierza wykorzystywać da Vinci do przeprowadzania zabiegów z zakresu ginekologii, urologii i chirurgii ogólnej.

Da Vinci® produkcji Intuitive Surgical to najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, wykorzystywany w operacyjnej terapii szeregu schorzeń, w tym najbardziej rozpowszechnionych chorób nowotworowych.

W jego asyście przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, prostatektomię (usunięcie prostaty) i resekcję jelita grubego, ale również zabiegi w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca. Co roku wzrasta liczba operacji wykonywanych przez chirurgów z użyciem robota da Vinci®. Według prognoz producenta w 2018 roku na całym świecie przeprowadzonych zostanie ponad milion zabiegów z wykorzystaniem tego systemu.

Czytaj także: Prywatne szpitale wprowadzają innowacyjne metody leczenia>>>

– Jesteśmy zadowoleni, że Medicover Polska, prowadzący największy prywatny szpital w Polsce, stanie się kolejnym już polskim użytkownikiem da Vinci. Wdrożenie technologii da Vinci® pozwala na rewolucję jakościową w terapii szeregu schorzeń, umożliwiając wyjątkowo efektywne, małoinwazyjne przeprowadzenie złożonych zabiegów chirurgicznych i ograniczając do minimum ryzyko powikłań pooperacyjnych. Nawiązanie współpracy między Synektik a Medicover Polska sprawi, że ta nowoczesna technologia stanie się w większym wymiarze dostępna dla polskich pacjentów – komentuje Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik SA.

– W szpitalu Medicover konsekwentnie realizujemy strategię, której celem jest zbudowanie pozycji jednego z najbardziej innowacyjnych ośrodków medycznych w Polsce. Zaawansowana technologia w połączeniu  z doświadczeniem naszych specjalistów, zapewniają pacjentom nowoczesny poziom opieki, który przekłada się na skuteczność i szybkość leczenia. Wdrożenie systemu chirurgii robotycznej da Vinci wpisuje się w realizację tej strategii. Zastosowanie przez nas tego rozwiązania w ginekologii, urologii oraz chirurgii zapewni pacjentom jakość unikalną na polskim rynku medycznym – komentuje Anna Nipanicz-Szałkowska, dyrektor Szpitala Medicover.

Umowa z Medicover Polska jest trzeciem zawartym przez Synektik w 2018 roku kontraktem na dostawy systemu da Vinci® do polskiej placówki medycznej. Wcześniej na tę technologię postawiły prywatny warszawski Szpital Mazovia oraz placówka publiczna – Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Prezes giełdowej spółki liczy, że liczba robotów da Vinci® pracujących w polskich szpitalach wzrośnie w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.

– Uczestniczymy w kolejnym postępowaniu przetargowym na dostawę robota chirurgicznego, a zainteresowanie zakupem da Vinci® wyraża szereg publicznych i prywatnych placówek medycznych. Strategia upowszechniania technologii da Vinci® zakłada współpracę z wiodącymi ośrodkami medycznymi w Polsce, które mają doświadczone i wysoce wykwalifikowane zespoły chirurgiczne, i chcą przy wykorzystaniu technologii da Vinci® dokonać w naszym kraju rewolucji robotycznej w zakresie dedykowanych zabiegów chirurgicznych. Nasze dotychczasowe doświadczenia pozwalają nam zakładać, że polski rynek usług medycznych jest w stanie upowszechniać tę technologię – dodaje Kozanecki.