Kraków: Centrum Chirurgii Robotycznej w Szpitalu na Klinach

0
856

W krakowskim Szpitalu na Klinach na początku kwietnia 2019 odbyło się otwarcie Centrum Chirurgii Robotycznej, które powstało w oparciu o działający w tej placówce, pierwszy w tej części kraju, robot chirurgiczny da Vinci.

Centrum, zgodnie z profilem placówki, koncentrować się będzie na zabiegowym leczeniu schorzeń onkologicznych dróg moczowych, prostaty, macicy oraz jamy brzusznej. Choć  szpital działa niespełna kilka miesięcy, w placówce otrzymało leczenie już ponad 1500 pacjentów.

– Znamy potencjał technologii medycznych. Sprowadzenie systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci do Krakowa jest najlepszym wynikiem tej świadomości. Polskie zespoły chirurgów przez wiele lat nie miały dostępu do technologii robotycznych, dlatego w Szpitalu na Klinach w przyszłości chcemy zbudować program rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona kadry medycznej w Polsce. Robot da Vinci służyć będzie nie tylko mieszkańcom południa kraju, którzy dotychczas nie mieli dostępu do tej technologii. Działalność tak nowoczesnego ośrodka z pewnością przyciągnie pacjentów z ościennych państw szukających nowoczesnego leczenia w Polsce, co w pełni wpisuje z strategię rozwoju turystyki medycznej realizowaną przez miasto Krakowa  – podkreśla Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

Roboty medyczne to jedno z największych osiągnięć naukowych współczesnej chirurgii. Operacje wykonywane przy ich pomocy poprawiają bezpieczeństwo pacjentów, redukują do minimum ryzyko ludzkich błędów i powikłań pooperacyjnych, a dzięki zminimalizowaniu inwazyjności zabiegów, znacząco przyspieszają rekonwalescencję pacjentów i ich powrót do pełni aktywności życiowych.

Najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym na świecie jest obecnie urządzenie da Vinci stosowane w leczeniu zabiegowym wielu schorzeń, w tym także chorób nowotworowych. Z jego wykorzystaniem przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, prostaty i jelita grubego, ale również operacje  w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca.

Czytaj także: Pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna w asyście robota da Vinci>>>

Na świecie działa już 4 800 takich urządzeń, z pomocą których przeprowadzono już ponad 6 mln operacji chirurgicznych, ginekologicznych i urologicznych.

Szpital na Klinach działa od listopada 2018 roku. Prowadzi oddział ginekologiczno-położniczy i zabiegowy oraz 16 poradni specjalistycznych, między innymi uroginekologiczną, pediatryczną, endokrynologiczną czy psychologiczną.

Szpital dysponuje 26 łóżkami, posiada dwie sale operacyjne, salę chirurgii jednego dnia, trakt porodowy, a także przychodnię przyszpitalną.

Oferuje zabiegi z zakresie ginekologii, urologii, ortopedii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, naczyniowej i plastycznej, a także badania diagnostyczne – USG, mammografię, KTG, EKG, diagnostykę laboratoryjną, badania histopatologiczne.

Szpital mieści się przy ulicy Kostrzewskiego 74m, w dzielnicy krakowskiej – Kliny Zacisze.