Pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna w asyście robota da Vinci

0
1371
Foto: Robot da Vinci w Szpitalu Medicover

W Szpitalu Medicover w Warszawie 26 listopada 2018 odbyła się pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna w asyście robota da Vinci. Była to operacja zastawki mitralnej, wykonana przez profesora Randolpha Chitwooda Jr MD, wybitnego amerykańskiego kardiochirurga.

Profesor operował wraz z zespołem lekarzy Szpitala Medicover.

Przewaga tego typu operacji przede wszystkim wiąże się z minimalną inwazyjnością, mniejszą ilością przetoczeń, szybszą rekonwalescencją, lepszym efektem klinicznym w postaci zerowego lub minimalnego przecieku przez zastawkę mitralną.

– Obecność tak nowoczesnej kardiochirurgii pozwala radzić sobie z najtrudniejszymi przypadkami z całego obszaru kardiologii, którą realizujemy w ramach kontraktu z NFZ. Nasi pacjenci, korzystający z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, mają możliwość leczenia się w innowacyjnym, kompleksowym ośrodku kardiovascularnym, posiadającym zaawansowaną kardiologię inwazyjną czyli w Szpitalu Medicover. Jesteśmy czołową placówką w zakresie elektrofizjologii. Warto również podkreślić, że jako jedyni w Polsce wykonujemy zabiegi naprawy zastawki mitralnej bez podłączania krążenia pozaustrojowego. To zasługa nowatorskiego systemu Neochord. Oddział kardiochirurgii prowadzi szkolenia z jego obsługi dla lekarzy z całego świata. Dr n. med. Krzysztof Wróbel, który wprowadził tę metodę, prezentował ją na całym świecie. Z kolei operacja z wykorzystaniem robota da Vinci otwiera zupełnie nowy, kolejny rozdział w operacjach kardiochirurgicznych zarówno w Szpitalu Medicover jak i w całym kraju – komentuje Marcin Łukasiewicz, dyrektor obszaru szpitali Medicover.

Czytaj: Kolejny prywatny szpital będzie miał robota da Vinci>>>

– Przeprowadzona operacja jest przełomowym wydarzeniem w polskiej medycynie i doskonale wpisuje się w przyjętą przez nas strategię. Celem Szpitala Medicover jest ugruntowanie pozycji jednego z najbardziej innowacyjnych ośrodków medycznych w kraju. Jako jedna z trzech placówek w Polsce posiadamy system robotyczny – da Vinci, przy czym nasz model jest najnowszą jego wersją. W Szpitalu Medicover w jego asyście operacje wykonują eksperci z wieloletnią praktyką w wykorzystywaniu tego urządzenia. Stąd zaproszenie profesora Chitwooda, który dzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą z zespołem kardiochirurgów z naszego szpitala. Wcześniej robot da Vinci był już wykorzystywany w Szpitalu Medicover w obszarze urologii. W jego asyście operuje u nas dr Paweł Salwa, który tą metodą wykonał przeszło 900 operacji raka prostaty, wcześniej w niemieckim Gronau, obecnie w naszym szpitalu – dodaje Anna Nipanicz-Szałkowska, dyrektor Szpitala Medicover.

26 listopada 2018 w godzinach wieczornych odbyła się również wyjątkowa konferencja pt.: „Nowe możliwości leczenia zastawki mitralnej z wykorzystaniem robota Da Vinci”. Podczas tego wydarzenia zespół lekarzy ze Szpitala Medicover zaprezentował specjalistom z innych placówek medycznych między innymi materiały z przeprowadzonej operacji wraz ze swoimi komentarzami. Jednym  z prelegentów był także profesor Randolph Chitwood Jr MD, który podzielił się swoim unikalnym doświadczeniem z zakresu chirurgii kardiologicznej z zastosowaniem najnowszych technologii oraz prognozami na temat jej przyszłości.