Kraków: nowa metoda leczenia w Szpitalu na Klinach

0
134

Krakowski Szpital na Klinach wprowadził nowoczesną metodę leczenia stenozy kanału kręgowego i wykonuje małoinwazyjne zabiegi tzw. odbarczenia stenozy czyli poszerzenia kanału kręgowego poprzez plastykę łuków kręgowych techniką endoskopową.

Stenoza kanału kręgowego, zwana także jego zwężeniem lub ciasnotą, to schorzenie, które dotyka głównie osób po 50. roku życia, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Dochodzi do niej z wielu przyczyn. Mogą to być zmiany kostne występujące samoistnie na skutek wrodzonej choroby genetycznej, zmiany pourazowe (np. po wypadku samochodowym), zmiany zwyrodnieniowe, w tym zmiany degeneracyjne stawów międzykręgowych czy też pogrubienie więzadła żółtego pokrywającego łuki kręgów, bądź zmiany w przebiegu dyskopatii, w tym przepukliny krążków międzykręgowych.

Leczenie zachowawcze i przeciwbólowe jest z reguły mało skuteczne, dlatego aż u 70 procent pacjentów konieczny jest zabieg chirurgiczny. W trakcie zabiegu wykonuje się wówczas tzw. odbarczenie, czyli poszerzenie zwężonego kanału kręgowego poprzez całkowite lub częściowe usunięcie struktur powodujących ucisk nerwów.

Tradycyjnie zabiegi te wykonywane są metodą klasyczną, z tzw. dużego dojścia. Wiąże się to z koniecznością rozwarstwienia mięśni i uszkodzeniem okolicznych tkanek, co zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań i wydłuża okres rehabilitacji po zabiegu. W wielu przypadkach jednak istnieją przeciwskazania do tego zabiegu  z uwagi na ogólny stan zdrowia, choroby współistniejące czy przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi.

W Szpitalu na Klinach zabiegi odbarczenia stenozy wykonywane są małoinwazyjną metodą endoskopową.

– Zabieg endoskopowego usunięcia stenozy to nowoczesne zastosowanie mikrochirurgii w ortopedii – mówi dr n. med. Aleksander Winiarski, chirurg-ortopeda ze Szpitala na Klinach. – Podczas zabiegu, wykonuje się niewielkie nacięcie skórne a następnie pod kontrolą kamery endoskopu za pomocą wiertarek szybkoobrotowych wycina w strukturach kostnych otwór, który pozwala na dostanie się bezpośrednio do kanału kręgowego, w okolice zlokalizowanych wcześniej przy pomocy diagnostyki obrazowej uciśniętych struktur nerwowych. Następnie w celu wygospodarowania dla nich odpowiedniej przestrzeni w kanale usuwa się przy pomocy niezwykle precyzyjnych narzędzi wszelkie zdegenerowane struktury kostne, jak przerośnięte więzadło żółte lub przerośniętą torebkę stawową.

Zastosowanie techniki endoskopowej minimalizuje traumatyzację tkanek, a także zmniejsza krwawienie i ryzyko powikłań związanych z uszkodzeniem korzeni nerwowych czy gojeniem się ran. Oznacza to krótszy pobyt w szpitalu oraz szybszą rekonwalescencję i powrót do codziennych czynności życiowych i zawodowych.

Czytaj także: Już 65 prywatnych laboratoriów na liście uprawnionych do testów na koronawirusa>>>

Poza samym zabiegiem, w poradni ortopedycznej Szpitala na Klinach wykonywana jest też diagnostyka schorzenia w celu zobrazowania zmian i ustalenia miejsca największego przewężenia kanału kręgowego. Obejmuje ona badania obrazowe z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, a także tomografię komputerową i elektromiografię (EMG), które pozwalają na dokładne ustalenie poziomu, z którego pochodzą dolegliwości.

Szpital na Klinach posiada oddziały – ginekologii, położnictwa, chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, chirurgii naczyniowej, chirurgii kręgosłupa, chirurgii plastycznej, ortopedii, urologii oraz 17 poradni specjalistycznych, między innymi uroginekologiczną, pediatryczną, endokrynologiczną czy psychologiczną.

W placówce działają dwie sale operacyjne, sala chirurgii jednego dnia oraz trakt porodowy. Wykonywane są zabiegi ze wsparciem systemu robotycznego da Vinci.

Szpital działa przy ulicy Kostrzewskiego 47, przy ulicy Cechowej 12 zlokalizowane są gabinety specjalistyczne.

Szpital należy do Neo Hospital sp. z o.o. spółka komandytowa.