Medicover Polska wdraża zdalne KTG dla kobiet w ciąży 

0
207

Medicover we współpracy z Nestmedic wdraża pilotażowo innowacyjne rozwiązanie z obszaru telediagnostyki. Pregnabit to narzędzie, które pozwala na zdalną kardiotokografię (KTG), czyli badanie akcji serca płodu i czynności skurczowej mięśnia macicy – we własnym domu, w dogodnym czasie.  

Przyszłe mamy mogą poznać zalety tego rozwiązania, odwiedzając centrum medyczne Medicover przy Alejach Jerozolimskich od 1 czerwca 2021. Pacjentki, po otrzymaniu skierowania od lekarza prowadzącego, zyskują możliwość wygodnego i bezpiecznego monitorowania uderzeń serca swego dziecka.   

Medicover konsekwentnie rozszerza możliwości, jakie niesie ze sobą telediagnostyka i wprowadza do swojej oferty nowoczesne e-rozwiązania. Po serii testów rozwiązań służących do zdalnego diagnozowania i kontroli leczenia między innymi infekcji dróg oddechowych, ale także ukąszeń, alergii i typowych chorób skóry, firma pilotażowo wdraża rozwiązanie Pregnabit, które pozwala na zdalne wykonywanie badania KTG. 

Od 1 czerwca 2021 pacjentki od 32 tygodnia ciąży odbywające wizytę w warszawskim centrum medycznym Medicover przy Alejach Jerozolimskich 96, mają możliwość odpłatnego wypożyczenia zestawu do zdalnego KTG. W jego skład wchodzą między innymi: urządzenie KTG Pregnabit, sonda FHR pozwalająca wyznaczyć wartość akcji serca płodu, sonda TOCO umożliwiająca zmierzenie poziomu skurczów mięśnia macicy, pulsometr, żel do KTG. 

Nowatorskie podejście do pomiarów, bazujące na algorytmach danych z sond i klipsa do pomiaru tętna, pozwala odróżnić bicie serca płodu od pulsu matki. Urządzenie cechuje się dużą dokładnością pomiaru, a jego obsługa jest intuicyjna. Sam przyrząd jest przenośny i niewielkich gabarytów, więc badanie można wykonać o dowolnej porze, w dowolnym miejscu. 

Samodzielny pomiar KTG trwa około 30 minut, a jego wyniki są bezpośrednio przekazywane do Medycznego Centrum Telemonitoringu, obsługiwanego przez wykwalifikowaną kadrę medyczną. Zadaniem Centrum jest bieżąca interpretacja wyników i formułowanie zaleceń dla pacjentki, stąd w przypadku zagrożenia płodu czy zdrowia matki personel natychmiast telefonicznie kontaktuje się z pacjentką. 

Czytaj także: Medicover Polska rozpoczyna współpracę z MedApp S.A. w obszarze medycyny cyfrowej >>> 

W przypadku poprawnego zapisu KTG ciężarna otrzymuje wiadomość SMS, że zapis badania jest w normie. Zebrane dane medyczne są bezpiecznie przechowywane i dostępne do wglądu pacjentki i lekarza prowadzącego ciążę i położnej w trybie 24/7. 

-Zależy nam, by testowane i wdrażane przez nas rozwiązania telemedyczne w pełni odpowiadały oczekiwaniom i potrzebom pacjentów. W ciągu ostatnich miesięcy zebraliśmy wystarczająco dużo informacji, aby podjąć decyzję o rozszerzeniu możliwości diagnostycznych i nadzoru nad przebiegiem ciąży u naszych pacjentek – komentuje dr n. med. Piotr Soszyński, dyrektor ds. strategicznego doradztwa medycznego w Medicover Polska. 

-Urządzenie Pregnabit to dla pacjentki duża wygoda, a także poczucie bezpieczeństwa. Jednak, należy je traktować jako uzupełnienie do zalecanego ambulatoryjnego badania KTG wykonywanego w ostatnim trymestrze ciąży– dodaje. 

Pilotażowe wdrożenie Pregnabit w centrum medycznym Medicover przy Alejach Jerozolimskich zaplanowana jest na 4 miesiące. Urządzenia do zdalnego KTG będą odpłatnie udostępniane pacjentkom, które prowadzą medyczną dokumentację w Medicover i zostały zakwalifikowane przez ginekologa lub położną (w przypadku ciąży fizjologicznej) do tej usługi, na okres dwóch bądź czterech tygodni. W przypadku pozytywnych rezultatów pilotażu, Medicover planuje rozszerzenie dostępności usługi w innych centrach medycznych. 

Z urządzenia Pregnabit w 2021 skorzystało już blisko 400 pacjentek w Polsce. Jak informuje Nestmedic, 89 procent dotychczasowych badań to badania prawidłowe, natomiast około 1,2 procent badań to badania wymagające interwencji lekarza lub udania się do szpitala. Najczęstszą przyczyną nadania statusu „skontaktuj się z lekarzem” był rozpoczynający się poród lub tachykardia u płodu. 

W Medicover konsultacje telemedyczne, między innymi z ginekologiem, cieszą się dużą popularnością. Dlatego też w 2021 roku firma planuje dalej testować i wdrażać najlepsze rozwiązania służące do zdalnej diagnostyki.