Medycyna atrakcyjna dla innowacyjnych startupów
Według przedstawicieli 51 procent startupów medycznych pandemia Covid-19 doprowadziła do ich znacznego rozwoju, szczególnie w zakresie świadczenia usług telemedycznych. Tak wynika z raportu „Top Disruptors in Healthcare 2021”, który opracował zespół Młodych Menedżerów Medycyny przy Polskiej Federacji Szpitali.
– Raport „Top Disruptors in Healthcare” jako jedyny w Polsce inwentaryzuje polski rynek medtech. Pozwala on na zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami oferowanymi przez startupy, które nie tylko wpływają na rozwój całego sektora medycznego, ale przede wszystkim są tworzone z myślą o pacjencie. W Raporcie znalazły się startupy działające w coraz prężniej rozwijanych obszarach telemedycyny i AI, ale także wspomagające rehabilitację, badania kliniczne, czy edukację – wskazuje Karolina Kornowska, koordynatorka raportu oraz project manager Młodych Menedżerów Medycyny przy Polskiej Federacji Szpitali.
W Raporcie wzięło udział 115 startupów, 44 z nich pojawiły się także w zeszłorocznej edycji Raportu. 62 procent startupów pojawiło się w raporcie po raz pierwszy, co może świadczyć o większym zainteresowaniu branżą medyczną w czasie pandemii. Ich przedstawiciele mówią o wpływie epidemii na rozwój ich działalności, szczególnie telemedycyny. Podkreślają także gwałtowny wzrost potrzeby świadczeń związanych między innymi ze zdrowiem psychicznym.
Czytaj także: Telemedycyna pomoże w nadrabianiu zaległości zdrowotnych>>>
– Nasze statystyki wskazują na wzrost liczby innowacyjnych startupów medycznych, co jest bardzo pożądanym zjawiskiem. Co ciekawe, całkiem sporo z nich – bo aż 60 procent – deklaruje powtarzalny przychód ze sprzedaży głównego produktu. To świadczy o dojrzałości startupów i gotowości do dalszej komercjalizacji oraz potencjalnej ekspansji zagranicznej – mówi Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, prezes Młodych Menedżerów Medycyny i liderka Koalicji AI w zdrowiu.
Co warto podkreślić, przeważająca większość startupów, które wzięły udział w raporcie (92 procent) ma już opracowany model biznesowy. Z zebranych w raporcie danych wynika, iż najbardziej popularną formą finansowania działalności są środki założycieli – tzw. bootstrapping. Z tego sposobu korzysta aż 62 procent startupów, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do zeszłego roku, kiedy to jedynie 31 procent badanych startupów finansowało się za pomocą środków własnych. Jednocześnie jednak nieco ponad 3/4 respondentów odpowiedziało, że poszukuje finansowania.
Biorąc pod uwagę raczej pozytywny wpływ pandemii na branżę medyczną oraz wyniki finansowe innowacyjnych przedsiębiorstw w sektorze zdrowia, twórcy raportu liczą na zwiększenie dostępu do finansowania startupów medycznych w przyszłych latach.
Raport “Top Disruptors in Healthcare 2021″ dostępny jest tutaj>>>