Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek w opiece psychiatrycznej

0
75

28 października 2020 roku wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące świadczeń gwarantowanych w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, którego głównym celem jest określeniem nowym norm zatrudnienia pielęgniarek.

Chodzi o pielęgniarki udzielające świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej w warunkach stacjonarnych psychiatrycznych, w warunkach dziennych psychiatrycznych oraz w warunkach dziennych leczenia uzależnień.

Normy te wynoszą: 1 etat pielęgniarki na 20 pacjentów w zakresie świadczeń w opiece domowej lub rodzinnej, 1 etat pielęgniarki na 30 miejsc w zakresie świadczeń dziennych psychiatrycznych dla dorosłych, 1 etat pielęgniarki na 30 miejsc w zakresie świadczeń dziennych psychiatrycznych rehabilitacyjnych dla dorosłych, 0,5 etatu pielęgniarki na 30 miejsc w zakresie świadczeń dziennych psychiatrycznych rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży, 0,5 etatu pielęgniarki na 30 miejsc w zakresie świadczeń dziennych rehabilitacyjnych dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi oraz 1 etat pielęgniarki na 24 miejsca w zakresie świadczeń dziennych psychiatrycznych geriatrycznych.

Czytaj także: Już 65 prywatnych laboratoriów na liście uprawnionych do testów na koronawirusa>>>

W zakresie świadczeń dziennych leczenia zaburzeń nerwicowych określono normę zatrudnienia na 0,25 etatu pielęgniarki na 30 łóżek, a w zakresie świadczeń dziennych terapii uzależnienia od alkoholu, świadczeń dziennych terapii uzależnienia od substancji psychoaktywnych oraz świadczeń dziennych leczenia uzależnień – na 0,35 etatu pielęgniarki na 30 miejsc.

Poza tym w tych zakresach świadczeń wprowadzono zmiany dotyczące wymogu posiadania przez pielęgniarki dodatkowych kwalifikacji zawodowych.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 5 października 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 13 października 2020 roku (poz. 1785).