Otwieramy się na nowe rynki
Prof. dr n. med. Jakub Swadźba, prezes spółki Diagnostyka sp. z o.o.
Możemy mówić o kilku płaszczyznach, na których Diagnostyka zamknęła rok 2019 z sukcesem. Krokiem milowym było otwarcie się na rynki zagraniczne, co pozwoliło na umocnienie naszej marki, rozwój potencjału naukowego i technologicznego, ale i nawiązanie nowych relacji z partnerami biznesowymi.
Na gruncie krajowym intensyfikujemy prace związane z budową warszawskiego obiektu z usługami laboratoryjnymi, biurowymi i medycznymi o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Będzie to wizytówka naszej spółki, która za parę lat znowu ma być dwa razy większa niż dzisiaj.
Nie bez znaczenia dla profilaktyki zdrowia naszych pacjentów było przede wszystkim otwarcie kilku nowoczesnych laboratoriów w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Katowice, Radom czy Zielona Góra. Są to kompleksy budynków, w których realizujemy szerokie spektrum badań zlecanych przez naszych klientów z prawie 3-tysięcznej puli możliwych oznaczeń.
Wzmocniliśmy też naszą ogólnopolską sieć nowymi lokalizacjami punktów pobrań, osiągając liczbę 1000 miejsc, w których pacjenci mogą zlecić badania genetyczne, histopatologiczne oraz mikrobiologiczne. W roku 2020 powstanie około 50 nowych, ale zweryfikujemy także te lokalizacje, w których utrzymywanie punktów pobrań byłoby nadal rentowne.
Jednocześnie prognozujemy wzrost liczby przeprowadzanych przez nas badań – o kilkanaście procent rocznie.
Cieszymy się również z wyróżnienia, jakie otrzymaliśmy na Gali Finałowej EY Przedsiębiorca roku 2019. Nagroda specjalna za stworzenie największej sieci laboratorium medycznych w Polsce, jest dla nas także motywacją, by działać jeszcze sprawniej i z pełną świadomością potencjału, jaki posiada nowoczesna diagnostyka laboratoryjna.
Czytaj na ten temat: Jakub Swadźba wyróżniony Nagrodą Specjalną w Konkursie EY Przedsiębiorca Roku 2019>>>
Nasza perspektywa na najbliższe lata to inwestycje w rozwój badań genetycznych, ale nie tylko. Diagnostyka jako współudziałowiec pięciu dużych spółek zajmujących się szerokim spectrum badań genetycznych i spersonalizowaną medycyną, już dziś umożliwia pacjentom dostęp do najwcześniejszej terapii, także tej onkologicznej czy badań DNA płodu na podstawie próbki krwi matki.
Innym obszarem naszego zainteresowania jest rozwój startupów w medycynie. Przykładem jest tu młoda spółka GenXone, która wykonuje badania najnowocześniejszą technologią nanoporów. Ogólnie tłumacząc ten proces, możemy powiedzieć, że w jego efekcie poznajemy skład wszystkich bakterii jelitowych pacjenta, które mogą mieć wpływ na wystąpienie wielu chorób, takich jak choroba Alzheimera, czy zaburzeń zaliczanych do spectrum autyzmu.
Kolejną płaszczyzną, na której Diagnostyka rozwija się, jest cyfryzacja medycyny. Potencjał tego sektora polega na wykorzystaniu wszelkich zbiorów danych i powiązaniu ich ze zmechanizowanymi algorytmami uczenia się, aby opracować jak najbardziej precyzyjną diagnozę pacjenta.
Rozwiązania te oparte na sztucznej inteligencji pomagają zatem ogarnąć skomplikowaną materię wzajemnych zależności pomiędzy różnymi badaniami i służą ich interpretacji. Dopełnieniem tej technologii zautomatyzowanej diagnozy „stanu pacjenta” byłaby sieć tzw. chatboot’ów. Urządzenia pozwoliłyby pacjentom na konsultację wyników badań laboratoryjnych, dzięki czemu pacjenci łatwiej przyjęliby ich znaczenie kliniczne. Już dziś pacjenci mogą zdalnie – przez platformę internetową – umawiać się na pobranie materiału do badań w swoim domu lub biurze w 10. największych miastach w Polsce. A to dopiero początek rozwoju telemedycyny w służbie zdrowia naszych pacjentów.
Czytaj także: Rynek usług medycznych jest wymagający>>>