Polscy urolodzy wśród europejskich liderów chirurgii robotycznej

0
271

W Lizbonie odbyła się 16. edycja największej na świecie konferencji urologii robotycznej –ERUS (EAU Robotic Urology Section), która zgromadziła ponad tysiąc osób, w tym światowe autorytety w zakresie chirurgii robotycznej. Jednym z nich był polski urolog Paweł Wisz, urolog z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Zadaniem organizacji jest gromadzenie liderów w zakresie chirurgii robotycznej w celu stałego ulepszania, podnoszenia standardów, jak i edukowania w zakresie chirurgii robotycznej.

Podczas każdej edycji konferencji prezentowane są nowości w zakresie chirurgii robotycznej. Polacy na tegorocznej konferencji mieli swój mocny akcent, aż 5 wykładów (w trakcie sesji video) odbyło się z udziałem Pawła Wisza.

Zaprezentował on miedzy innymi niezwykłe możliwości robota da Vinci w obszarze leczenia nowotworów nerek. Rak nerki stanowi 3 procent wszystkich nowotworów złośliwych a zachorowalność na ten nowotwór rośnie na całym świecie. Jest szczególnie niebezpieczny ze względu na to, że widoczne objawy mogą pojawić się w późnym stadium choroby, uniemożliwiając tym samym wczesne jego rozpoznanie i chirurgiczne usunięcie z zachowaniem nerki.

– Miałem możliwość zaprezentowania, w jaki sposób robot da Vinci poradził sobie z przypadkiem zaawansowanego, bo aż 14-centymetrowego guza nerki, który został w całości usunięty przy zachowaniu narządu. W innym prezentowanym przypadku precyzja robota da Vinci pozwoliła na zachowanie nerki u pacjentki, u której guz był umiejscowiony tak, że przylegał do naczyń nerkowych. Dzięki wykorzystaniu robota da Vinci możliwe było bardzo precyzyjne usuniecie nowotworu w okolicy naczyń bez ich uszkodzenia i z zachowaniem nerki – mówi Paweł Wisz urolog.

Czytaj także: Pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna w asyście robota da Vinci>>>

Paweł Wisz doświadczenie zdobywał między innymi w Klinice Urologii w Leverkusen, następnie pracował w najlepszym centrum robotyki w Europie, jak również jest jednym z siedmiu urologów na świecie, którzy odbyli pełne (roczne), certyfikowane szkolenie u boku światowego lidera z zakresu robotyki profesora Alexandre Mottrie. Zdobywał umiejętności także pod kierownictwem amerykańskiego mistrza profesora Vip Patela, który przeprowadził najwiecej na świecie zabiegów prostatektomii.

Paweł Wisz jako pierwszy urolog w Polsce wykonuje zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci metodą „Collar” opracowaną i opublikowaną przez profesora Alexandra Mottrie. Metoda ta pozwala uzyskać efekt onkologicznie pewny przy zachowaniu jakości życia, w tym trzymanie moczu. Pacjent otrzymuje operację znikomo inwazyjną, przeprowadzoną w perfekcyjny sposób, co przekłada się bezpośrednio na jego znacząco krótszy czas hospitalizacji, cewnik pęcherzowy usuwany jest już w drugiej dobie po zabiegu, w przeciwieństwie do operacji laparoskopowych, po których usuwany jest po 14 dniach. Przekłada się to na powrót do pełnej sprawności przy zachowanym idealnym wyniku onkologicznym, jak i funkcjonalnym, lepszym w porównaniu do operacji innymi metodami.