Połowa Polaków nie chce zaszczepić się przeciw koronawirusowi

0
333

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych przez Kantar na zlecenie Grupy Lux Med dotyczących wpływu pandemii wywołanej koronawirusem SARS-Cov-2 na społeczeństwo, ponad połowa przepytanych osób nie planuje zaszczepić się przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Zadeklarowało tak 52 procent ankietowanych. Jednocześnie Polacy bardziej obawiają się o zdrowie swoich bliskich niż o swoje własne – takie zdanie ma 65 procent ankietowanych.

Na całym świecie trwa około 200 badań nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2. Kilkadziesiąt preparatów jest już badanych klinicznie. Głównym zadaniem opracowywanej szczepionki będzie ochrona przed zakażeniem lub zapewnienie łagodnego przejścia choroby.

Z badania wynika, że Polacy niechętnie poddadzą się szczepieniu, jeśli pojawi się taka możliwość. Wśród osób w przedziale wiekowym od 25 do 34 lata aż 72 procent ankietowanych nie ma w planach zaszczepienia się przeciwko COVID-19, natomiast u osób powyżej 60 roku życia już tylko 37 procent z ankietowanych deklaruje, że nie przyjmie szczepionki. 8 procent odpowiedziało, że nie wie, czy się zaszczepi.

Czytaj także: Kolejne laboratoria Alab na liście uprawnionych>>>

Tylko 36 procent mieszkańców wsi zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, natomiast w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców ten odsetek sięga 51 procent. Biorąc pod uwagę wykształcenie respondentów – 49 procent osób z wykształceniem wyższym chętnie się zaszczepi, natomiast 59 procent osób z wykształceniem podstawowym odpowiedziało, że nie ma w planach szczepienia.

Niezwykle ważna jest świadoma edukacja informacyjna społeczeństwa dotycząca szczepień ochronnych oraz czerpanie wiedzy z rzetelnych źródeł informacyjnych. Grupa Lux Med przywiązuje ogromną wagę do edukacji w zakresie profilaktyki występujących chorób i schorzeń. Dzięki pogłębionej wiedzy na temat zdrowia i profilaktyki, uzyskanej od doświadczonych ekspertów, znaczna część społeczeństwa jest w stanie przeciwdziałać chorobom oraz wie, jak należy postępować w ich wczesnym stadium, aby zapobiec dalszemu rozwojowi. Zdaniem psychiatry, mechanizmy stojące za niechęcią czy też lękiem do szczepień mogą być różnie lub wynikać z trudnych sytuacji w przeszłości.

– Przede wszystkim pojawia się lęk przed zmianą, próba utrzymania obecnego stanu, który wydaje się pacjentowi stabilny. Odmowa szczepień jest formą obrony. Taki opór, unikanie zmian mogły w przeszłości zabezpieczać pacjenta przed trudnymi sytuacjami. Dlatego łatwo korzysta on teraz ze sprawdzonych schematów – mówi psychiatra Marta Starzyk z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia, należącej do Grupy Lux Med.

Czytaj także: Grupa Lux Med podpisała umowę nabycia Lecznic Citomed>>>

Ekspert zaznacza, że pacjenci często podświadomie uciekają od doznawania bólu fizycznego i psychicznego, na zasadzie wyparcia, odsunięcia problemu.

– Inny mechanizm obronny człowieka to racjonalizacja. Pacjent unikający szczepień znajdzie w internecie wiele publikacji potwierdzających jego teorie na przykład o działaniach niepożądanych, o dodatkach substancji szkodliwych w szczepionkach. Te wiadomości będą go wręcz atakować, będzie w swoistej „bańce” dezinformacji. Taka strategia unikania na pewien moment będzie zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście do czasu zachorowania i konsekwencji z tym związanych. Nie wszyscy zachorują, więc nieszczepiony pacjent też może uniknąć zakażenia, co w sposób złudny potwierdzi przekonanie o braku konieczności szczepienia – dodaje Marta Starzyk.

Jak wynika z badań, Polacy bardziej obawiają się o zdrowie swoich bliskich niż o własne i takie obawy deklaruje 65 procent ankietowanych. Najbardziej boją się tego osoby powyżej 45 i 60 roku życia. Natomiast obawy o własne zdrowie są podzielone – 46 procent respondentów niepokoi się o swoje zdrowie w związku ze zbliżającym się jesiennym okresem infekcyjnym – 52 procent nie ma takich obaw. Większą obawę o swoje zdrowie wykazują kobiety – aż 58 procent, wśród mężczyzn jest to tylko 33 procent.

Czytaj także: Pracownicy medyczni bez kwarantanny>>>

Zdania Polaków na temat obaw podwójnej infekcji wywołanej wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2 również są podzielone – 46 procent boi się, 49 procent nie jest zaniepokojona.

Jak wynika z badań, młodzi ludzie mniej boją się o swoje zdrowie niż starsi, tylko 22 procent respondentów w wieku od 18 do 24 lat zadeklarowało, że obawia się podwójnej infekcji. Z wiekiem te obawy rosną i w grupie osób powyżej 60 lat jest to aż 62 procent.

Badanie zostało przeprowadzone przy zastosowaniu techniki CATI i wykonane na próbie reprezentatywnej w II połowie października 2020 roku.