Konferencja „RODO w sektorze medycznym”

0
265

Pracodawcy Medycyny Prywatnej objęli patronatem III edycję konferencji w ramach cyklu „RODO w zdrowiu”. Konferencja pt. “RODO w sektorze medycznym – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?” odbędzie się 25 maja 2021 roku, w formule online.

Cykl „RODO w zdrowiu” to największe wydarzenie dotyczące ochrony danych medycznych w Polsce, skupiające największe, liczące się organizacje branżowe, a także przedstawicieli strony publicznej.

I edycja „konferencji “RODO w sektorze medycznym – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy? odbyła się w marcu 2018 roku, II edycja – w lutym 2019, wówczas także zapoczątkowana została kampania „RODO dla pacjenta”. Wydarzenia te Pracodawcy Medycyny Prywatnej również objęli patronatem.

W obu tych edycjach konferencji wzięło udział ponad 1000 uczestników, w tym ponad 100 przedstawicieli placówek medycznych, oraz ponad 40 panelistów (ekspertów).

Podczas tegorocznej konferencji zostanie między innymi zaprezentowany „Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia”, który w lutym 2021 roku został pozytywnie zaopiniowany przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Oznacza to, że podmioty wykonujące działalność leczniczą mogą rozpocząć dostosowywanie się do jego postanowień.

Czytaj także: Kodeks dla branży medycznej zaakceptowany przez PUODO>>>

Projekt kodeksu został stworzony w ramach prac szerokiej koalicji, składającej się między innymi z Polskiej Federacji Szpitali, Telemedycznej Grupy Roboczej, Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan, Pracodawców Medycyny Prywatnej, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Porozumienia Zielonogórskiego. Dokument uwzględnia również postulaty i uwagi licznych podmiotów zainteresowanych, z którymi był konsultowany.

Stworzenie kodeksu branżowego dla sektora ochrony zdrowia to bezprecedensowy sukces twórców tego dokumentu, którzy doprowadzili do wypracowania wspólnego stanowiska przez branżę reprezentującą różne placówki, niezależnie od ich struktury właścicielskiej czy rodzaju udzielanych świadczeń medycznych.

Kodeks ten jest tym samym jednym z najważniejszych osiągnięć polskiego sektora ochrony zdrowia w zakresie ochrony danych osobowych, stanowiąc swoistą wizytówkę Polski.

Podczas konferencji przedstawiona zostanie systematyka kodeksu i jego założenia, omówione zostaną zagadnienia dotyczące RODO w codziennej praktyce, zarówno w przypadku mniejszych jak i większych placówek medycznych.

Czytaj także: Prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej spotkała się z ministrem zdrowia>>>

Poza tym podczas konferencji zostaną przedstawione zagadnienia związane z zasadami przetwarzania danych medycznych oraz z bezpieczeństwem tych danych w środowisku cyfrowym. Tematy paneli będą dotyczyły między innymi nowych zasad prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci cyfrowej, zagadnień związanych z RODO i danymi osobowymi pacjenta w aptekach oraz w badaniach klinicznych.

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli placówek medycznych odpowiedzialnych za przetwarzanie danych i cyberbezpieczeństwo w tych placówkach. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Organizatorem Konferencji jest: Medexpert Ligia Kornowska oraz Polska Federacja Szpitali
Partnerem prawnym jest Kancelaria DZP sp. k.

Więcej informacji o konferencji znajduje się na stronie www.rodowzdrowiu.pl.