„Pracodawcy przeciw Covid-19” – program w celu zwalczania skutków epidemii
Pracodawcy RP podjęli inicjatywę, która ma na celu zwalczanie skutków pandemii Covid-19 w środowisku pracy, przy wykorzystaniu doświadczenia, narzędzi oraz wiedzy nabytej w ciągu ostatniego roku walki z wirusem. W tym celu zaproponowali program pod nazwą „Pracodawcy przeciw Covid-19”.
Program obejmuje 6 obszarów działania, do których należą: aktywne zarządzanie ryzykiem klienta, bezpieczne stanowisko pracy, stratyfikacja i aktywne zarządzanie indywidulnym ryzykiem pracownika, szczepienia przeciw grypie, szczepienia przeciw Covid-19 oraz monitorowanie stanu uodpornienia.
W ramach aktywnego zarządzania ryzykiem klienta proponowane są działania w zakresie identyfikacji zagrożeń i oceny ryzyka czy wdrożenia działań zapobiegających zakażeniom w miejscu obsługi klientów.
– Wiele firm uruchomiło już tego typu działania w wymiarze krótkoterminowym, ale można rozważyć wprowadzenie ich jako długotrwałe zarządzanie działaniami przeciwepidemicznymi – mówił dr n. med. Adam Kozierkiewicz – ekspert ds. ekonomiki zdrowia, przedstawiający propozycje programu podczas webinarium zorganizowanego przez Pracodawców RP.
Proponowane działania dotyczące bezpiecznego stanowiska pracy obejmują identyfikację zagrożeń i ocenę ryzyka wystąpienia zakażeń u pracowników, wdrożenie zmian w procesach biznesowych firmy zapobiegających zakażeniom oraz zarządzanie działaniami przeciwepidemicznymi.
Stratyfikacja i aktywne zarządzanie indywidulnym ryzykiem pracownika dotyczy identyfikacji ryzyka zakażeń pracownika wynikającego ze szczepienia lub z przebycia Covid-19 oraz identyfikacji ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-10.
Czytaj także: Prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej na liście najbardziej wpływowych osób>>>
Proponowane są działania pracodawców w celu szczepienia pracowników przeciw grypie oraz w celu szczepienia pracowników przeciw Covid-19, takie jak między innymi uruchomienie punktów szczepień blisko siedzib firm, ich działanie mogłoby wesprzeć obecnie istniejące punkty szczepień.
W celu monitorowania stanu uodpornienia i narażenia na kontakt z wirusem proponowane jest rozwiązanie Covid-Status, obejmujące między innymi specjalną aplikację na smarfony, informującą o narażeniach.
– Byłoby to rozwiązanie opracowane przez pracodawców dla pracowników. Mógłby to być system rządowy, albo branżowy – wyjaśniał Kozierkiewicz.
– Program, który proponujemy, przedstawiamy do dyskusji przedsiębiorcom. Chcemy, aby była to inicjatywa pracodawców, która miałaby wspierać rząd, z którym chcielibyśmy w tym względzie współpracować. Niektóre z tych rozwiązań mogłyby stać się elementami Nowego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy – dodał ekspert.
Jak podkreślają Pracodawcy RP, głównym celem proponowanych działań ma być zwiększenie świadomości kadry zarządzającej oraz pracowników.
– Szczególna jest tutaj rola kadry zarządzającej, polegająca na kompleksowym podejściu do pracowników i zadbaniu o ich bezpieczeństwo zdrowotne. Konieczne jest przeprowadzenie takich zmian organizacyjnych, aby zminimalizować ryzyko dla pracowników, a także klientów. Ważne jest kompleksowe podejście do utrzymania pracowników i zadbania o ich potrzeby, zarówno w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego jak i innych aspektów. Wnioski z tego spotkania przekażemy stronie rządowej – mówił Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP, prowadzący spotkanie.
Podczas webinarium Adam Kozierkiewicz przypomniał także, że obecnie, w rocznicę wprowadzenia pierwszego lockdownu, co miało miejsce w marcu 2020 roku, w Polsce są 4 miliony osób zaszczepionych jedną dawką i 1,5 miliona osób zaszczepionych drugą dawką szczepionki. Koniec akcji szczepień przewidywany jest na koniec roku 2021.
W roku 2020 odnotowano 75 tysięcy zgonów więcej niż wynosi średnia pięcioletnia, z których połowa spowodowana była bezpośrednio chorobą Covid-19. Ekspert wspomniał o nowych wariantach wirusa (brytyjski, południowoafrykański, brazylijski) oraz narastającym tzw. długu zdrowotnym, wynikającym z odraczania korzystania ze świadczeń zdrowotnych przez pacjentów.
W roku 2020 PKB Polski obniżyło się o 4,5 procent, natomiast w roku 2021 szacowany jest wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 4,3 procent.
Zapis webinarium Pracodawców RP „Pracodawcy przeciw Covid019” dostępny jest na stronie www.pracodawcyrp.pl oraz na kanale Pracodawców RP na YouTube.