Pracodawcy RP: ochrona zdrowia powinna być na pierwszym miejscu w KPO
Pracodawcy RP nadal podtrzymują swój postulat, aby ochrona zdrowia była na pierwszym miejscu w Krajowym Planie Odbudowy, mówimy o wysokości nakładów finansowanych ze środków UE – mówił dr Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP, podczas odwróconego wysłuchania Krajowego Planu Odbudowy dotyczącego komponentu D – efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia.
– To koło ratunkowe, które jest niezbędne do tego, aby pracodawcy, którzy organizują system ochrony zdrowia, mieli rzeczywistą pomoc w poprawie dostępności do świadczeń. Liczymy na to, że KPO pomoże odbudować zdrowie Polaków – przekonywał Wiceprezydent Andrzej Mądrala.
Podkreślał również, że dług zdrowotny, związany z Covid-19, wciąż narasta w związku z kryzysem związanym z pandemią i wymaga zabezpieczenia dodatkowych nakładów na ochronę zdrowia.
– Dzisiaj już chyba nie musimy nikogo przekonywać, że zdrowie jest najważniejsze. A ograniczenia, którym zostaliśmy poddani, pokazują, że inwestowanie w opiekę zdrowotną jest niezwykle ważne, bo to gwarantuje nam zdrowe społeczeństwo, zabezpiecza gospodarkę i pomaga pracownikom, aby aktywnie uczestniczyli w życiu zawodowym – zaznaczał.
Dlatego w ocenie Pracodawców RP konieczne jest skoncentrowanie większej uwagi na rozwiązaniach dedykowanych pacjentom, a nie administracji rządowej.
Czytaj także: Zdrowa przyszłość. Rozwój systemu ochrony zdrowia do roku 2030 – projekt uchwały w sprawie polityki publicznej >>>
– Niestety w KPO zabrakło rozwiązań, które wspierają nowe rodzaje świadczenia usług zdrowotnych, co stoi w sprzeczności z koncepcją reform, które powinny być przez KPO promowane. – I tutaj powiedzmy jasno – leki, technologie medyczne – również nielekowe i zdrowie cyfrowe stają się w coraz większym stopniu integralną częścią nadrzędnych metod leczenia. Dlatego też poprawa i zwiększenie dostępu do świadczeń zdrowotnych, do innowacyjności, do e-zdrowia – to obszary, które wymagają doprecyzowania – mówił.
Pracodawcy RP podtrzymują wyrażone już wielokrotnie stanowisko, że w KPO powinny znaleźć się takie rozwiązania, jak tworzenie modeli opieki koordynowanej, tworzenie rozwiązań e-zdrowia w zakresie zdalnego koordynowania opieki nad pacjentem w okresie okołooperacyjnym, wdrażanie rozwiązań pozwalających na zdalny monitoring pacjenta z chorobami przewlekłymi, uwzględnienie infrastruktury teleinformatycznej, robotyki medycznej oraz chirurgii małoinwazyjnej, zapewnienie dostępu do nowoczesnych technologii nielekowych pozwalających na wczesną diagnostykę czy poprawa dostępu pacjentów do nowoczesnych terapii lekowych.
Postulują aby częścią KPO była modyfikacja sposobu finansowania świadczeń zdrowotnych w kierunku koncepcji opieki zdrowotnej opartej o wyniki, wsparcie sektora technologii nielekowych i sektora farmaceutycznego – wdrożenie systemu zachęt dla inwestowania w prace badawczo-rozwojowe, badania kliniczne oraz produkcję w Polsce, bezzwrotne wsparcie finansowania na rozwój przemysłu farmaceutycznego i technologii nielekowych, możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego na rozwój przemysłu medycznego już od IV kwartału 2021 roku, uwzględnienie konieczności stworzenia i upowszechnienia jakościowych rejestrów medycznych, konsekwentne zwiększanie finansowania innowacyjnych technologii medycznych i wprowadzanie ich do publicznego finansowania, a także skrócenie długości procesów refundacyjnych dla nowych technologii medycznych.
– Jesteśmy ogromnymi zwolennikami tego, co może dać nam KPO, jesteśmy do dyspozycji, zapewne będą nam towarzyszyć koledzy z innych organizacji pracodawców, z którymi spotykamy się w ramach tzw. 'doraźnego zespołu covidowego’ Rady Dialogu Społecznego czy też Trójstronnego Zespołu ds. ochrony zdrowia przy ministrze zdrowia – zakończył Andrzej Mądrala.
Czytaj także: W Krajowym Planie Odbudowy zdrowie powinno być na pierwszym miejscu>>>