Pracodawcy RP postulują niepodnoszenie podatków

0
80

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej stwierdził, że nie może wykluczyć zwiększenia obciążeń fiskalnych w 2021 roku. Pracodawcy RP apelują o niepodnoszenie podatków i o nieprowadzanie nowych obciążeń dla przedsiębiorców.

Powodem podniesienia podatków ma być fatalna kondycja budżetu państwa, wynikająca między innymi ze skutków pandemii COVID-19. Słowa te odbiły się szerokim echem. Co ważne, nie jest to zapowiedź zmiany trendu, ale raczej jego kontynuacji, a w gorszym scenariuszu – zaostrzenia kursu na bardziej bezpardonowe sięgnięcie po pieniądze przedsiębiorców – podkreślają Pracodawcy RP.

Do tej pory bowiem, mimo prezentowania narracji o obniżaniu podatków, koszty prowadzenia biznesu w wyniku działań decydentów systematycznie rosły. Pokazuje to również przygotowane przez Pracodawców RP zestawienie podatków i opłat, które zaczną obowiązywać w 2021 roku.

Listę nowych podatków i opłat można znaleźć tutaj>>>

– Przedsiębiorcy stali się bardzo wyczuleni na wszystkie doniesienia o potencjalnych nowych opłatach, podatkach czy quasi-podatkach. Widmo zwiększenia obciążeń w czasie trwania tak poważnego kryzysu gospodarczego musi budzić uzasadnione obawy – mówi Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP ds. podatkowych.

Według Pracodawców RP przyjęcie strategii ratowania budżetu poprzez wprowadzanie dodatkowych obciążeń fiskalnych przyniesie w dłuższej perspektywie negatywne skutki gospodarcze i stłamsi przedsiębiorców, których przetrwanie i rozwój jest receptą na przetrwanie kryzysu i wyjście z niego z możliwie najmniejszym uszczerbkiem.

– Zdecydowanie postulujemy niepodnoszenie istniejących podatków oraz niewprowadzanie nowych, bez względu na to, czy zostaną nazwane podatkiem, opłatą czy daniną – podsumowuje ekspert Pracodawców RP.

Czytaj także: Ekonomia najważniejsza w ochronie zdrowia>>>

Pracodawcy RP są najstarszą i największą organizacją pracodawców w Polsce. Działają od 1989 roku, reprezentują 19 000 firm, zatrudniających ponad 5 mln osób. Pracodawcy RP jako reprezentatywna organizacja pracodawców należą do Rady Dialogu Społecznego. Biorą aktywny udział w dialogu na rzecz zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej.

Pracodawcy Medycyny Prywatnej są częścią Pracodawców RP.