Pracodawcy RP: wymuszanie pracy na wyłączność to zagrożenie dla pacjentów

0
488

Wymuszanie na personelu medycznym porzucenia pracy na rzecz innych podmiotów działalności leczniczej stwarza zagrożenie dla pacjentów – uważają Pracodawcy RP, którzy zwrócili się w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Restrykcje dotyczące personelu w szpitalach jednoimiennych i zakaźnych są zrozumiałe z przyczyn epidemiologicznych. Jednak w przypadku pozostałych podmiotów wymuszanie wyłączności pracy personelu dewastuje i tak już osłabione kwarantannami zespoły medyczne. Wiele podmiotów może utracić zdolność do zapewniania chorym opieki, co zagraża ich życiu i zdrowiu – podkreślają Pracodawcy RP w pismach do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Żaden podmiot leczniczy w Polsce nie dysponuje personelem na wyłączność i już wydzielenie szpitali zakaźnych i jednoimiennych znacząco zaburzyło i tak niestabilną sytuację w zakresie zasobów ludzkich. Wykorzystywanie w tej sytuacji dominującej pozycji pracodawcy lub zleceniodawcy jest naganne i niebezpieczne dla tysięcy chorych wymagających opieki i leczenia różnych chorób – nie tylko związanych z zakażeniami SARS-CoV-2 – zwracają uwagę eksperci.

– Od wielu dni pacjenci poszukują możliwości leczenia odbijając się od zamkniętych drzwi wielospecjalistycznych szpitali przekształcanych w jednoimienne oraz innych, które drastycznie ograniczają swoją aktywność. Brak powstrzymania niekontrolowanej fali zawłaszczeń personelu będzie skutkować eskalacją problemów z dostępnością do świadczeń i zagrożeniem dla życia i zdrowia chorych – ostrzegają Pracodawcy RP.

Czytaj także: Pracodawcy RP: konieczna pomoc dla podmiotów leczniczych>>>