Radomskie Centrum Onkologii: bezpłatne konsultacje farmaceutyczne

0
476

Konsultacja farmaceutyczna – to nowa bezpłatna usługa zaoferowane przez Radomskie Centrum Onkologii dla pacjentów placówki.  Centrum jako pierwszy szpital onkologiczny wprowadziło w 2019 roku możliwość indywidualnego spotkania z farmaceutą na terenie szpitala.

Konsultacje te mają na celu pomóc pacjentom prawidłowo stosować leki zapisywane przez lekarzy. Dzięki tej usłudze pacjenci mogą dowiedzieć się między innymi, jakie objawy niepożądane mogą wywoływać leki, a także z jakimi substancjami ich nie łączyć.

System konsultacji farmaceutycznych od ponad 20 lat funkcjonuje w Kanadzie i zaczyna być wdrażany również w Polsce. Apteka przy Radomskim Centrum Onkologii jest pierwszą apteką szpitalną w Polsce, która wprowadziła taką usługę dla swoich pacjentów.

Miesięcznie apteka w Centrum przygotowuje ponad 3 tysiące preparatów przeznaczonych do leczenia chorób nowotworowych. Pracuje tutaj 4 magistrów farmacji i 6 techników.

W pracowni znajduje się komora Bernera przeznaczona do przygotowywania leków cytostatycznych w warunkach jałowych.

Czytaj także: Akwizycje, rozwój oferty i nowe technologie – rok 2019 na prywatnym rynku medycznym>>>

Radomskie Centrum Onkologii zostało otwarto w roku 2016, mieści się przy ulicy Uniwersyteckiej 6A. Leczone są tutaj między innymi nowotwory piersi, przewodu pokarmowego, głowy i szyi, układu moczowego i prostaty, narządów rodnych, nowotwory płuc oraz nowotwory mózgu.

Obecnie placówka dysponuje bazą 150 łóżek, posiada dwie sale operacyjne i bazę diagnostyczną w postaci: PET/CT (TK 64 rzędowy), USG, RTG, mammografii, aparatu do biopsji stereotaktycznej piersi, jak również endoskopii przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

Docelowo ośrodek będzie dysponował również 40 łóżkami znajdującymi się w położonym na terenie szpitala hostelu.

Radomskie Centrum Onkologii zostało połączone z Centrum Gamma Knife w Warszawie, w którym do tej pory leczono ponad 7 tysięcy pacjentów.