Akwizycje, rozwój oferty i nowe technologie – rok 2019 na prywatnym rynku medycznym

0
675

W roku 2019 na prywatnym rynku medycznym można było obserwować kilka trendów. W zakresie oferowanych usług zauważalny był między innymi rozwój oferty świadczeń stomatologicznych oraz w zakresie zdrowia psychicznego. Nowe technologie to przede wszystkim e-zdrowie i narzędzia ułatwiające pacjentom korzystanie z usług medycznych.

Rozszerzanie oferty w zakresie stomatologii to element strategii rozwoju wielu podmiotów działających na rynku medycznym. Zarówno największe sieci jak i mniejsi gracze na rynku w roku 2019 otwierali nowe gabinety stomatologiczne oraz dokonywali przejęć.

Inwestycje w stomatologię

Grupa Lux Med, największa prywatna sieć medyczna w Polsce, w roku 2019 otworzyła dziewięć własnych placówek w ramach linii biznesowej Lux Med Stomatologia, przekraczając wyznaczony na ten rok cel strategiczny, dotyczący posiadania dwustu foteli dentystycznych do dyspozycji pacjentów.

Lux Med dokonywał także przejęć na rynku usług dentystycznych, w wyniku których częścią Grupy stały się: Silver Dental Clinic z Piaseczna i Projekt Uśmiech Centrum Dentystyczne z Gdańska.

Czytaj na ten temat: Projekt Uśmiech Centrum Dentystyczne dołącza do Grupy Lux Med>>>

Medicover, rozwijając ofertę świadczeń stomatologicznych, zainwestował w roku 2019 w Śmigiel Implant Master Clinic z Katowic, w trzy marki – Profesjonalne Studio Stomatologii Addent Kraków, Addent Andrychów oraz 5dent Kraków, a także w Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic z Katowic, centrum stomatologiczne S-dent z Łodzi, sieć klinik dentystycznych Dens z Bydgoszczy oraz klinikę ortodontyczną Orto-Aidi z Poznania.

Medicover otwierał także nowe własne centra stomatologiczne – we Wrocławiu, w Łodzi, w Katowicach, w Warszawie i w Gdańsku.

W rozwój usług stomatologicznych inwestowały także mniejsze podmioty – spółka CortenMedic otworzyła kilka gabinetów, w tym oferujące świadczenia dla uczniów. Przejęła także Centrum Implantologii MedikaDent z Kielc.

Nowe świadczenia i nowe placówki

Kierunkiem rozwoju prywatnych firm medycznych były także usługi w zakresie psychologii i psychiatrii, rozwijane między innymi przez Lux Med (sieć poradni zdrowia psychicznego Harmonia oraz przejęta spółka GabClinic) i przez Centrum Medyczne Damiana.

Grupa Lux Med otworzyła także nowe centra medyczne, w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w Kaliszu i w Gliwicach, a rozszerzając ofertę świadczeń, przejęła w roku 2019 Centrum Medyczne Mavit oraz Klinikę Głowy i Szyi Optimum z Warszawy. Otworzyła także filię Carolina Medical Center w pomieszczeniach Szpitala Swissmed w Gdańsku.

Medicover natomiast otworzył w roku 2019 nowe centrum medyczne w Gdańsku i w Lesznie. Kupił także udziały w Neomedic, grupie szpitali specjalizujących się w neonatologii i położnictwie prowadzących działalność w południowej Polsce. Nowe centrum medyczne w Lesznie zostało także otwarte przez Scanmed.

Czytaj więcej: Scanmed: nowe centrum medyczne w Lesznie>>>

Natomiast  Centrum Medyczme Enel-Med otworzyło nowy oddział w Krakowie oraz dwa odziały w Warszawie – w Galerii Młociny oraz w Homepark Targówek.

Sieć placówek rozwijała także spółka Diagnostyka, która otwierała nowe punkty pobrań w wielu miastach oraz nowe laboratoria – w Zielonej Górze i Katowicach. Rozszerzała także ofertę usług o pobrania w domu pacjenta oraz mobilne KTG (pilotaż realizowany we współpracy z firma Nestmedic).

Nowe punkty pobrań otwierały także sieci diagnostyki laboratoryjnej – Alab Laboratoria, Bruss, Synevo (Grupa Medicover) oraz Synlab.

Sieć placówek diagnostyki obrazowej Tomma otworzyła w 2019 roku nowe pracownie  zlokalizowane w Białymstoku, Zabrzu i Warszawie oraz przejęła trzy placówki sieci Asklepios Diagnostyka, zlokalizowane w Rzeszowie i Jaśle oraz dwie pracownie Bonus-Diagnosta z Bydgoszczy. Pod koniec 2019 roku 100 procent udziałów Tomma przejęła spółka PZU Zdrowie.

Nową pracownię diagnostyki obrazowej otworzyła spółka Wizja MED, zlokalizowana ona została w Łodzi, przy ulicy Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, na terenie Victoria Park.

Spółka Gajda-Med inwestowała natomiast w usługi szpitalne w prowadzonej przez siebie placówce w Pułtusku. Rozpoczęło tam funkcjonowanie lądowisku dla LPR, otwarto nowy oddział, udostępniono jednoosobowe sale dla pacjentów oraz wprowadzono nowe usługi.

Czytaj więcej: Pułtusk: lądowisko przy Szpitalu Gajda-Med dostępne dla LPR>>>

W nowe usługi inwestowały i otwierały nowe placówki także mniejsze sieci medyczne, na przykład sieć CMP, prowadząca przychodnie w Warszawie i okolicy.

Nowe przychodnie w roku 2019 otworzyło także między innymi Centrum Medyczne Medyk z Rzeszowa, Miedziowe Centrum Zdrowia z Lubinia, NZOZ Twój Lekarz z Wrocławia oraz Szpital MedPolonia z Poznania.

Prywatne placówki inwestowały głównie w świadczenia w zakresie medycyny estetycznej, w specjalistyczne usługi dla dzieci, rehabilitację, medycynę sportową oraz w usługi opiekuńcze.

W związku ze zniesieniem w roku 2019 limitów w finansowaniu przez NFZ operacji zaćmy wiele placówek rozwijało świadczenia w zakresie okulistyki, oferując wykonywanie zabiegów.

Prywatne podmioty przodują w e-zdrowiu

Prywatne podmioty, jako pionierzy nowoczesnych rozwiązań na rynku medycznym, rozwijały usługi w zakresie e-zdrowia. Lux Med doliczył się już miliona konsultacji on-line na Portalu Pacjenta, który został w grudniu 2019 wyróżniony tytułem Innowacyjna Firma.

Prywatne placówki przodowały w wystawianiu e-recept, ponad milion wystawiła ich w roku 2019 Grupa Lux Med, podobną liczbą może się także pochwalić Medicover.

W ramach nowych technologii Grupa Lux Med zaoferowała pacjentom mobilny gabinet telemedyczny. Konsultacje medyczne w miejscu pracy zaoferował swoim klientom także Enel-Med.

Medicover Polska jako pierwsza firma medyczna wdrożył mojeID, czyli usługę zdalnego potwierdzania tożsamości w celu uzyskania dostępu do portalu pacjenta i aplikacji mobilnej bez konieczności osobistej wizyty w placówce.

Więcej na ten temat: Medicover Polska jako pierwsza firma medyczna wdraża mojeID>>>

Medicover wprowadził także chatbota do rekrutacji pracowników, podpis biometryczny dla pacjentów szpitala oraz podpis elektroniczny dla dostawców usług.

Coraz więcej prywatnych placówek medycznych, zarówno większych jak i mniejszych zaoferowało możliwość rejestracji online oraz tworzyło nowoczesne portale pacjenta.