Raport PFSz: Placówki medyczne mogą zyskać na robotyzacji procesów
Narzędzia do automatyzacji procesów biznesowych są coraz bardziej powszechne i korzysta z nich coraz więcej firm. Z raportu Polskiej Federacji Szpitali i firmy First Byte Sp. z o.o., właściciela marki i narzędzia Wizlink®, wynika, że placówki medyczne mogłyby bardzo zyskać na inwestycji w robotyzację procesów.
Raport bazuje na wynikach ankiety, która przeprowadzona została na przełomie października i listopada 2022 roku wśród dyrektorów 116 szpitali z 14 województw. Pokazuje on, w jakich obszarach robotyzacja najbardziej wsparłaby personel medyczny a także że lekarze oraz inni pracownicy szpitali są otwarci na zmiany.
Większość szpitali, których dyrektorzy wzięli udział w ankiecie, inwestuje już w nowe technologie takie jak oprogramowania wykorzystujące AI, technologię VR czy robotykę medyczną. Wskazuje na to 86 spośród 116 badanych. Znaczna większość słyszała już także o robotyzacji procesów biznesowych (RPA – Robotic Process Automation), a także o „cyfrowych pracownikach”. Jednocześnie jednak tylko 26 procent placówek zatrudnia osobę, która na co dzień zajmuje się usprawnianiem procesów biznesowych. Pokazuje to, że mimo chęci personelu, brakuje funduszy oraz impulsu, który dałby początek innowacyjnym zmianom.
Rozwija się rynek robotyki chirurgicznej
Pracownicy szpitali już od kilku lat korzystają z różnych systemów informatycznych. Coraz powszechniejszy jest widok lekarza czy pielęgniarki, którzy za pomocą klawiatury i myszki „wklepują” dane pacjenta w tabelki na komputerze. Aż 60 spośród 116 badanych odpowiedziało, że w ich szpitalach pracownicy używają na co dzień trzech różnych programów. Ponad 10 dyrektorów wskazało, że personel ich szpitali korzysta z 10 systemów każdego dnia.
W leczeniu pacjentów kluczowym czynnikiem jest czas. To on bardzo często decyduje o odpowiedniej reakcji, a w rezultacie o zdrowiu i życiu pacjentów. Dlatego tak ważne jest, aby odciążyć personel medyczny i powierzyć wprowadzanie danych oraz zarządzanie nimi właśnie robotom cyfrowym. Sprawdzą się one także wszędzie tam, gdzie podstawą działania jest powtarzalność oraz precyzyjność. W pracy z dużymi ilościami danych łatwo o ludzki błąd, który może mieć poważne konsekwencje. Oprogramowania są również wsparciem wtedy, gdy brakuje personelu lub gdy jest on bardziej potrzebny przy pacjencie.
Sztuczna inteligencja w punktach recepcyjnych Centrum Medycznego Damiana
Robotyka to przyszłość szpitali. 99 badanych spośród 116 wyznało, że planuje inwestycje w nowe technologie, takie jak rozszerzona rzeczywistość podczas operacji. 100 odpowiadających chce zatrudnić robota w swoim szpitalu, z czego połowa planuje to zrobić już w najbliższym roku. Personel placówek medycznych jest również zainteresowany edukacją na temat RPA, co więcej – 101 szpitali jest gotowych na przeszkolenie wybranego pracownika, który w przyszłości mógłby samodzielnie zarządzać robotem i automatyzować kolejne procesy.
Raport wskazuje jednocześnie, że pracownicy placówek medycznych potrzebują przede wszystkim edukacji, dzięki której będą wiedzieli, że istnieją narzędzia mogące usprawnić ich pracę. Ważne jest również, by mieli możliwość z nich skorzystać.
Cały raport z wykresami, analizą oraz z opiniami ekspertów, zarówno z ochrony zdrowia jak i robotyzacji procesów, można pobrać tutaj>>>
Źródło: Polska Federacja Szpitali