Rozwija się współpraca Szpitala Mazovia ze Szpitalem Św. Wojciecha w Gdańsku

Czas epidemii koronawirusa nie dla wszystkich szpitali oznacza zmniejszenie liczby pacjentów – w Gdańskim Szpitalu św. Wojciecha lekarze urolodzy obserwują duże zapotrzebowanie na zabiegi w asyście robota Da Vinci. Z placówką tą współpracuje warszawski Szpital Mazovia.
W ciągu sześciu tygodni tej współpracy urolodzy ze Szpitala Mazovia, pod kierunkiem dr hab. n.med. Igala Mora, wykonali 10 zabiegów w asyście robota. Do końca roku, czyli w ciągu najbliższych trzech tygodni, zaplanowanych jest kolejnych 10 zabiegów.
Współpracę rozpoczęto w ostatnich dniach września 2020 roku. Uruchomienie pierwszego robota Da Vinci w Trójmieście miało na celu ułatwienie pacjentom dostępu do leczenia najnowocześniejszą metodą jaką, jest robot da Vinci.
– Pacjenci onkologiczni, w tym chorzy na raka prostaty, powinni mieć dostęp do wszystkich możliwych technik leczenia, w tym tych najnowocześniejszych, stosowanych na świecie. Epidemia Covid-19 nie powinna tego utrudniać czy spowalniać – mówił we wrześniu 2020 dr hab.n.med. Igal Mor.
Czytaj także: Nowoczesny laser w leczeniu urologicznym w Szpitalu Mazovia>>>
Po niecałych dwóch miesiącach od rozpoczęcia operacji w Gdańsku dyrektor Szpitala Mazovia nie ukrywa że liczba pacjentów ze wskazaniami do prostatektomii radykalnej tą metodą okazała się większa niż się spodziewano.
– Radykalne usunięcie raka gruczołu krokowego z użyciem robota da Vinci jest zabiegiem bardzo bezpiecznym dla pacjenta, zapewniającym jednocześnie radykalność onkologiczną i szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. Niestety zabieg ten nie jest refundowany przez NFZ. Pozytywna opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych w Polsce daje jednak nadzieję, że w niedalekiej przyszłości metoda ta będzie refundowana. W Stanach Zjednoczonych zabiegu przeprowadzane systemem da Vinci stanowią 87 procent operacji dotyczących raka prostaty – podkreśla dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz, kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku.
Lekarze są zgodni, że po pierwszych tygodniach załamania liczby konsultacji i zabiegów, które obserwowano tuż po wybuchu epidemii wiosną tego roku, pacjenci jednak zaczęli wracać do lekarzy, wiedząc, że choroby nie będą czekać, aż Covid-19 uda się opanować i epidemia wygaśnie.
Rak gruczołu krokowego jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn, a do najczęściej wykonywanych zabiegów w asyście robota chirurgicznego Da Vinci należy właśnie prostatektomia radykalna.
Czytaj także: Szpital Mazovia dołączył do grona Pracodawców Medycyny Prywatnej>>>
Zabiegi urologiczne w asyście robota chirurgicznego Da Vinci charakteryzuje większa precyzja i mniejsza inwazyjność niż otwarte lub laparoskopowe operacje chirurgiczne. Operacje przy wsparciu robota chirurgicznego Da Vinci wiążą się z niższym ryzykiem powikłań, ich efektem jest także poprawa wyników dotyczących trzymania moczu, potencji oraz krótszy okres rekonwalescencji.
Zabiegi z udziałem robota chirurgicznego Da Vinci w Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku wykonują certyfikowani operatorzy, specjaliści urologii, którzy dysponują doświadczeniem zdobytym w wyniku wykonania kilkuset takich zabiegów w Szpitalu Mazovia w Warszawie.