Rusza rehabilitacja postcovidowa
Decyzją ministra zdrowia w Polsce rusza program rehabilitacji postcovidowej. Skorzystać z niego będą mogły wszystkie osoby z problemami wydolności zarówno fizycznej, jak i oddechowej, które odczuwają po chorobie Covid-19.
W związku z tym minister zdrowia wydał prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia dwa polecenia, które umożliwią uruchomienie projektu rehabilitacji osób, które przechorowały Covid-19. Rehabilitacja taka, w zależności od stanu pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.
W Polsce jest obecnie ponad 2 miliony osób, które przechorowały COVID-19. Wiele z nich zmaga się z dolegliwościami ograniczającymi aktywność w życiu społecznym i zawodowym. Może to być znaczenie pogorszenie funkcji płuc, obniżona tolerancja wysiłku fizycznego, zmniejszenie siły mięśniowej, przewlekłe zmęczenie a także powikłania neurologiczne i kardiologiczne.
Do udzielenia świadczeń dla takich osób będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, spełniający wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany w tym celu konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia będą udzielane zarówno w oddziałach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach ambulatoryjnych oraz w domu pacjenta.
Czytaj także: WizjaMed modernizuje pracownie diagnostyczne>>>
Do wykazu będzie mógł zgłosić się każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie szerokiej gamy świadczeń rehabilitacyjnych i będzie odrębnie finansowany z funduszu przeciwdziałania Covid-19.
Czas trwania rehabilitacji Covid-19 będzie wynosił od 2 do 6 tygodni, rehabilitacja ta rozpoczynać się będzie nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku Covid-19.
W zakres takiej rehabilitacji pocovidowej wejdą między innymi: kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, inhalacje, treningi marszowe, balneoterapia, hydroterapia, fizykoterapia, treningi relaksacyjne, edukacja zdrowotna i promocja zdrowia oraz leczenie dietetyczne.