Szczepienia i dług zdrowotny priorytetami na rok 2021

0
811

Według Anny Rulkiewicz, Wiceprezydenta Pracodawców RP, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej i prezes Grupy Lux Med,  priorytetem w ochronie zdrowia w roku 2021 będą szczepienia przeciwko Covid-19, a także radzenie sobie z tzw. długiem zdrowotnym, czyli zaniedbaniami zdrowotnymi, które narosły w ciągu ostatnich miesięcy, kiedy pacjenci nie korzystali z opieki zdrowotnej w odpowiednim zakresie.

– W zakresie szczepień przeciwko Covid-19 potrzebna jest rzetelna wiedza i edukacja, oparta na właściwej komunikacji, duże znaczenie mają pozytywne zachęty i pokazywanie przykładów osób, które się zaszczepiły. Ważny jest głos liderów w tym zakresie – mówiła Anna Rulkiewicz podczas sesji inauguracyjnej konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia”, która rozpoczęła się 13 stycznia 2021 roku.

Temat sesji brzmiał ‚Wyzwania zdrowotne w 2021 roku w dobie pandemii”.

Biorący udział w sesji Rzecznik Praw Pacjenta Marcin Chmielowiec podkreślił, że ważne jest rzetelne informowanie o odczynach niepożądanych, które mogą się pojawiać po szczepieniach przeciwko Covid-19, aby  nie sprawiać wrażenia, że jakieś informacje są ukrywane.

– Musimy jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej osób, ale musimy nauczyć się także żyć w nowej normalności – mówił Chmielowiec. – Pandemia się nie zakończy zbyt szybko.

Podkreślił także rolę roli bezpieczeństwa pacjenta i systemu „no-fault”, które to czynniki będą według niego najważniejsze w roku 2021.

Czytaj także: Prywatne placówki dołączyły do Narodowego Programu Szczepień>>>

Marcin Czech,  prezes elekt Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, przedstawiciel Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, były wiceminister zdrowia, wskazał na rolę organizacji szczepień i skupienia się na grupach społecznych, które powinny być zaszczepione jak najszybciej. Dotyczy to między innymi osób z chorobami współistniejącymi, takimi jak choroby rzadkie czy nowotwory, a także opiekunów tych osób.

Natomiast Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, mówił o konieczności odblokowania leczenia planowego.

– To się już dzieje, ale w ciągu najbliższego pól roku na pewno nie osiągniemy takiego poziomu leczenia, jakie było wcześniej, dlatego że szpitale zmniejszyły liczbę łóżek w oddziałach leczących planowo (z powodu tworzenia izolatek). Poza tym pacjenci zgłaszają się do szpitali za późno, wtedy gdy obserwują już u siebie poważne stany pozawałowe. Przebywają wtedy w szpitalach dłużej, co blokuje miejsce dla innych chorych. Niektóre szpitale przekształcone zostały w covidowe, co też ogranicza dostęp pacjentów do leczenia – mówił Kaźmierczak.

Czytaj także: Włączamy się w systemowe działania w zakresie zwalczania koronawirusa>>>

– Zachęcam wszystkich pacjentów, którzy mają jakiekolwiek schorzenia, nie tylko kardiologiczne, aby się zaszczepili przeciwko Covid-19, gdyż wtedy zmniejszą ryzyko zachorowania i pojawienia się powikłań, które mogą spowodować chorobę serca u zdrowych osób lub pogorszyć przebieg choroby już istniejącej – dodał.

Tematem panelu była także polityka lekowa. Marcin Czech mówił o tym, że epidemia Covid-19 nie wpłynęła w istotny sposób na programy lekowe, ale podkreślił rolę odpowiedniej alokacji środków finansowych, aby przekazywać je tam, gdzie działają najefektywniej.

Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, przypomniał o nowych rozwiązaniach wprowadzanych w systemie ochronie zdrowia od początku pandemii.

W sesji wzięli także udział:, Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, który mówił między innymi o pracach dotyczących wyceny usług onkologicznych i rehabilitacyjnych.

Moderatorami spotkania byli: Janusz Michalak, prezes wydawnictwa Termedia oraz Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, przewodniczący Rady Naukowej Menedżera Zdrowia.

Konferencja „Priorytety w Ochronie Zdrowia’ odbywa się od 13 do 15 stycznia 2021 roku w formule online.

Podczas konferencji o wyzwaniach sektora dyskutują specjaliści z poszczególnych dziedzin medycyny, decydenci kształtujący systemy opieki zdrowotnej w Polsce, przedstawiciele najważniejszych urzędów, liderzy opinii, reprezentanci kluczowych organizacji sektora zdrowotnego.

W ramach konferencji 14 stycznia 2021 odbędzie się gala konkursu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”.  Celem tego przedsięwzięcia jest wybór i nagrodzenie osób i instytucji, które odniosły sukces w ochronie zdrowia. Kandydatów do nagrody nominują organizacje społeczne, zawodowe, związki pracodawców, a także osoby indywidualne.

Natomiast 15 stycznia 2021 roku o godzinie 9 eksperci omówią wyniki raportu z projektu „Zawodowo Zaszczepieni”.

Tego samego dnia o godz. 12:30 Anna Rulkiewicz weźmie udział w panelu „Zdrowie Polaków po pandemii  – co razem mogą zrobić sektor prywatny i publiczny?”. Uczestnikami tego panelu będą także – Artur Białkowski, dyrektor zarządzający Medicover, Jakub Swadźba, prezes spółki Diagnostyka, Hubert Bojdo, prezes Scanmed oraz Tomasz Prystacki, prezes Fresenius Nephrocare Polska, członkowie zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Organizatorem konferencji jest Termedia, a patronem – Pracodawcy RP.

Program i relacja z konferencji dostępny są tutaj>>>