Szczepienia także w jednostkach penitencjarnych i szpitalach psychiatrycznych 

0
120

7 maja 2021 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym szczepienia przeciwko Covid-19 będą prowadzone także w szpitalach psychiatrycznych oraz w jednostkach penitencjarnych. 

Według uzasadnienia projektu rozporządzenia wprowadzone przepisy mają się przyczynić do usprawnienia realizacji szczepień przeciwko Covid-19 w podmiotach, w których przebywa znaczna liczba osób.  

Ponieważ przewidywane jest dalsze rozszerzanie szczepień populacyjnych, przemawia to za przyjęciem rozwiązania, zgodnie z którym punkty szczepień będą realizować szczepienia w postaci wyjazdowej.  

Czytaj także: Wskazówki dla zakładów pracy w sprawie szczepień pracowników>>>

W zakładach karnych i aresztach śledczych przebywa około 70 tysięcy osób, a organizacja konwojów do punktów szczepień dla każdej osadzonej osoby jest nieracjonalna i nieefektywna.  

Natomiast w przypadku szpitali psychiatrycznych istnieje możliwość zorganizowania szczepienia przez zespół wyjazdowy lub zakwalifikowania szpitala jako punktu szczepień ograniczonego do pacjentów w nim przebywających. Szacunkowa liczba pacjentów w takich placówkach wynosi około 15-20 tysięcy. 

Rozporządzenie ministra zdrowia z 5 maja 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania Covid-19 zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 6 maja 2021 (poz. 855).