Szpital Bonifratrów realizuje program lekowy

0
304

Szpital Zakonu Bonifratrów w Łodzi realizuje program lekowy dotyczący leczenia wysiękowego zwyrodnienia plamki żółtej, finansowany przez NFZ. Szpital leczy w ramach programu prawie 800 pacjentów, najwięcej w Polsce.

Pacjent, który zjawia się w placówce ze skierowaniem od okulisty, przechodzi badanie weryfikujące. Następnie szpital przesyła badania do oceny przez specjalną, zewnętrzną komisję lekarską, kwalifikującą do leczenia. Jeśli decyzja komisji jest pozytywna szybko rozpoczyna się bezpłatna terapia.

– Czas ma tu ogromne znaczenie, ponieważ wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej to groźna choroba, która może prowadzić do znacznego nieodwracalnego upośledzenia widzenia i ma szybki, czasem gwałtowny przebieg – dlatego tak ważne jest natychmiastowe wdrożenie leczenia – mówi dr Piotr Gozdek, ordynator Oddziału Okulistycznego w Szpitalu Zakonu Bonifratrów. – Komisja jest potrzebna, żeby potwierdzić rozpoznanie i wszystkie kryteria umożliwiające włączenie pacjenta do leczenia.

Uczestnictwo w programie lekowym gwarantuje objęcie kompleksowym leczeniem i dożywotnią opieką okulistyczną w placówce, w której pacjent miał leczone wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej. Chory ma pewność, że o niczym nie zapomni – szpital przejmuje na siebie planowanie wizyt kontrolnych, których jest minimum 6 w roku.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD, age-related macular degeneration) to nieuleczalna choroba, która dotyka głównie mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych i jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku.W Polsce na AMD cierpi ponad 1,2 miliona osób.

Czytaj także: Medicover Polska jako pierwsza firma medyczna wdraża mojeID>>>

Szpital Bonifratrów w Łodzi posiada 166 łóżek na oddziałach: wewnętrznym, chirurgii ogólnej, ortopedycznym , okulistycznym, medycyny paliatywnej oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Przy szpitalu działa poradnia podstawowej opieki zdrowotnej, poradnie specjalistyczne, zespół rehabilitacji leczniczej oraz pracownie diagnostyczne.

Placówka jest jednym z 4 bonifraterskich szpitali działających w Polsce. Pozostałe zlokalizowane są w Krakowie, Katowicach oraz w Piaskach-Marysinie. Zakon prowadzi też Zespół Poradni i Lecznictwa w Warszawie oraz hospicjum i poradnię medycyny paliatywnej we Wrocławiu. W całej Europie Zakon Bonifratrów prowadzi kilkadziesiąt placówek medycznych.