Szpitale w sieci dostaną dodatkowe 300 milionów złotych

0
4032

Od 1 lipca 2020 roku szpitale należące do systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej dostaną dodatkowe środki w wysokości 302 mln zł. Będzie to efekt wzrostu kwoty bazowej wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

Poza tym w tym samym czasie zwiększy się o 3 procent wycena świadczenia w ramach leczenia szpitalnego w placówkach należących do sieci.

– To kolejny, po pakiecie stabilności finansowej dla sektora ochrony zdrowia w czasie COVID-19, element wsparcia finansowego szpitali. Teraz zwiększamy środki na świadczenia objęte ryczałtem w tzw. szpitalach sieciowych – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj także: Value Based Healthcare czyli racjonalizowanie opieki zdrowotnej>>>

16 czerwca 2020 prezes Funduszu podpisał dwa zarządzenia, które gwarantują wzrost wyceny świadczeń objętych ryczałtem, między innymi w internie, kardiologii i ortopedii od 1 lipca 2020 roku. Pieniądze na ten cel pochodzą z funduszu zapasowego.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia z 16 czerwca 2020 zapewnia, że środki można wypłacić dzięki temu, że NFZ działa w oparciu o tzw. ustawę 6 procent, która przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia rok do roku będą rosły w odniesieniu do PKB.

Środki przeznaczone na świadczenia w poszczególnych oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zostały podzielone według algorytmu na 2020 rok, który wynika z rozporządzenia ministra zdrowia z 17 listopada 2009 roku (Dz.U. 2009 nr 193 poz. 1495).

Źródło: NFZ