W Szczecinie powstanie klaster turystyki medycznej

0
988

Podczas I Konferencji Branży Turystyki Medycznej, która odbyła się 1 marca 2019 w Szczecinie, zapowiedziano utworzenie klastra turystyki medycznej przy Północnej Izbie Gospodarczej. Będzie zrzeszać lokalne firmy i reprezentować ich interesy.

Zdaniem uczestników konferencji – teoretyków i praktyków – turystyka medyczna jest ważnym elementem gospodarek wielu krajów i rozwija się coraz prężniej.

– Od dawna już otrzymywaliśmy sygnały od członków Izby, że to silna branża i traktowana w naszym regionie trochę po macoszemu. To ważny problem, dlatego musimy się na niego otworzyć. Stąd też pomysł utworzenia klastra turystyki medycznej przy Północnej Izbie Gospodarczej, który będzie zrzeszać i reprezentować interesy naszych lokalnych firm w tej specjalności – mówił Krzysztof Osiński, skarbnik Północnej Izby Gospodarczej.

– Szczecin i region musi się pod tym względem szybciej rozwijać. Konkurencja nie śpi. Trzeba obserwować, jakie są trendy, w którą stronę ta branża podąża. Polska jest pierwszym  krajem z obszaru Europy  Środkowo – Wschodniej dostrzeżonym na świecie pod względem turystyki medycznej. Ma ona różne oblicza, ale to jest biznes, i jak pokazują badania, coraz bardziej opłacalny. Klienci zagraniczni mają duże zaufanie do naszych lekarzy, do jakości usług, opieki nad pacjentem. W innych krajach pewnego rodzaju zabiegów nie ma. A i jakość nie jest ta sama. Dbanie o wygląd staje się wyznacznikiem stylu życie. I nasi lekarze bardzo dobrze o tym wiedzą. Poza tym nasze usługi są w niektórych przypadkach tańsze nawet o 65 procent niż na zachodzie Europy – mówił dr Adrian Lubowiecki – Vikuk z SGH w Warszawie.

Dodał, że turystyka medyczna łączy się z innymi specjalnościami wchodzącymi w skład „turystyki”.

– Pacjent medyczny zazwyczaj nie przyjeżdża sam. Zazwyczaj z osobą towarzyszącą. O nią też trzeba zadbać – także trzeba zapewnić pobyt, atrakcje i dobre wykorzystanie czasu – stwierdził Lubowiecki – Vikuk.

Czytaj także: Klaster Lubelska Medycyna współpracuje ze ScanBalt>>>

Najczęściej do Szczecina i regionu przyjeżdżają turyści medyczni ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji oraz Polonia. To osoby po 30 roku życia, reprezentujące średnią klasę społeczną, które nie oczekują atrakcji turystycznych, stawiają raczej na zakupy i chcą spędzić w mieście jak najmniej czasu.

– Turystyka medyczna w Szczecinie i regionie ma się bardzo dobrze. Zwiększyła się ilość podmiotów świadczących takie usługi, poszerzyły swoją ofertę, zwiększyły jakość. W Szczecinie największą popularnością cieszą się usługi stomatologiczne – implantologia, ortodoncja, protetyka. Ale Szczecin jest też prawdziwym zagłębiem chirurgii plastycznej i kosmetycznej, wykonuje się tutaj operacje piersi, korekty nosa, liposukcje, zabiegi  w zakresie ginekologii estetycznej. Dużym zainteresowaniem cieszą się gabinety diagnostyczne, laboratoria wykonujące badania krwi oraz RTG – mówiła Nina Manduk – Czyżyk, współorganizatorka konferencji.

Uczestnicy spotkania przyznali, że Szczecin ma kilka zalet dzięki którym może mocniej przyciągać zagranicznych turystów medycznych. Należą do nich  – lokalizacja, największa ilość jednostek medycznych w regionie, bliskość kilku lotnisk, wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług, renoma lokalnych lekarzy i ich umiejętności, dobra opieka nad pacjentem i komunikacja z nim oraz bezpieczeństwo placówek oraz zabiegów medycznych.

Poprawy wymaga natomiast kooperacja z innymi obiektami turystycznymi, na przykład z hotelami oraz promocja miasta jako mocnego ośrodka turystyki medycznej.