W prywatnych podmiotach funkcjonują wirtualne przychodnie
Prywatne placówki medyczne już od kilku lat oferują zdalne usługi medyczne, obejmujące e-wizyty, wystawianie recept a także zdalną opiekę dla pracowników. Na przykład w Enel-Med w ten sposób odbywa się około 6 procent wizyt.
Według danych Enel-Med dynamika wzrostu e-wizyt rok do roku to ponad 200 procent. W systemie e-wizyt można odbyć konsultacje z zakresu interny, alergologii, dermatologii, dietetyki, endokrynologii, kardiologii, pediatrii, położnictwa, psychologii i medycyny rodzinnej.
Rozwiązanie to jest chwalone przez klientów Enel-Med, średnia ocena e-wizyt to 5,41 w sześciostopniowej skali.
Enel-Med zaprezentował wirtualny gabinet już we wrześniu 2018 roku podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wówczas to wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wygenerował pierwszą w Polsce e-receptę.
Enel-Med stworzył też medispot, czyli wirtualny gabinet przeznaczony dla dużych firm. Rozwiązanie to zostało obecnie wdrożone na zasadach komercyjnych u klienta sieci z sektora bankowego.
Mobilny gabinet telemedyczny wprowadził także Lux Med, służy on do zdalnych konsultacji lekarskich lub pielęgniarskich oraz wykonywania badań diagnostycznych. Gabinet działa w ten sposób, że pacjent wypełnia ankietę medyczną, a badania dodatkowe są wykonywane na miejscu przez pielęgniarkę Lux Med, jest to między innymi pomiar ciśnienia, analiza składu ciała, pomiary antropometryczne, lipidogram. Podsumowaniem całej usługi jest wideo-konsultacja lekarska z omówieniem wyników oraz przedstawieniem zaleceń zdrowotnych.
Portal Pacjenta Grupy Lux Med umożliwia umawianie wizyt z wybranym specjalistą, odbiór wyników badań laboratoryjnych, także ze pośrednictwem aplikacji mobilnych.
Osoby korzystające z Portalu Pacjenta mają dostęp do swojej internetowej historii odbytych konsultacji i badań, opisów badań laboratoryjnych opatrzonych komentarzem lekarskim, dzięki którym otrzymują informacje o swoim stanie zdrowia i zalecenia dotyczące dalszej diagnostyki lub leczenia. Posiadający konto na Portalu Pacjenta mogą także w dowolnym dla siebie miejscu i czasie umówić badania w zakresie medycyny pracy.
Konsultacji na portalu udzielają lekarze interniści, pediatrzy, lekarze rodzinni, endokrynolodzy, dermatolodzy, alergolodzy, pielęgniarki, położne i fizjoterapeuci.
Portal otrzymał wyróżnienie Innowacyjna Firma, przyznawany przez Gazetę Finansową.
Czytaj komentarz Michała Rybaka z Lux Med: E-zdrowie przedefiniowuje pojęcie opieki medycznej>>>
Natomiast w konkursie Lider e-zdrowia 2019 organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oraz Dziennik Gazetę Prawną wyróżnienie otrzymał Medicover Polska. Przyznano je za sukcesy we wdrażaniu e-rozwiązań oraz w upowszechnianiu e-recepty wśród lekarzy i pacjentów.
Pierwsze rozwiązania w zakresie e-zdrowia Medicover wprowadził już 13 lat temu. Wówczas wdrożona została elektroniczna dokumentacja medyczna.
W czerwcu 2018 roku Medicover zintegrował swoje systemy z ZUS w zakresie e-zwolnienia. Współpracował także z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia nad projektem e-recepty i nad wdrożeniem e-skierowania. E-recepta została przez Medicover wprowadzona w grudniu 2018.
W roku 2018 udzielono ponad 340 tysięcy porad na portalu pacjenta Medicover OnLine, w 2019 roku nastąpił ich wzrost o 25 procent.
Czytaj także: Prywatne placówki przodują w wystawianiu e-recept>>>