Zdrowa przyszłość. Rozwój systemu ochrony zdrowia do roku 2030 – projekt uchwały w sprawie polityki publicznej
Do konsultacji skierowany został projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia polityki publicznej pt. „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 roku”.
Przyjęcie tej polityki to element kompleksowej modernizacji systemu zarządzania rozwojem kraju, jest też następstwem przyjęcia przez Radę Ministrów uchwały z 14 lutego 2017 roku w sprawie przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030).
Dokument identyfikuje główne wyzwania w systemie ochrony zdrowia oraz wskazuje kierunki zmian. Ma stanowić kontynuację dokumentu strategicznego o nazwie „Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Krajowe ramy strategiczne”.
Efektem realizacji polityki publicznej ma być wydłużenie trwania życia w zdrowiu i poprawa stanu zdrowia społeczeństwa.
Dla realizacji tego celu niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej poprzez zmiany w systemie opieki zdrowotnej, poprawę jakości i dostępu do świadczeń zdrowotnych oraz lepsze dopasowanie opieki zdrowotnej do zmieniających się trendów demograficznych.
Czytaj także: Konieczne są zmiany w organizacji i finansowaniu sieci szpitali>>>
Wizją przyświecającą wdrożeniu dokumentu jest przyjazny, nowoczesny i efektywny system ochrony zdrowia przyczyniający się do poprawy dobrostanu społeczeństwa – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Poprawa sytuacji w systemie ochrony zdrowia ma dotyczyć sześciu głównych obszarów, takich jak profilaktyka i promocja zdrowia, jakość, przyjazność i efektywność świadczonych usług zdrowotnych, w tym opieka koordynowana i usługi środowiskowe, dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej, rozwój usług cyfrowych w systemie ochrony zdrowia, kadry systemu ochrony zdrowia oraz nowoczesne technologie w sektorze zdrowia.
W uzasadnieniu do projektu podkreślono między innymi rolę zdeinstytucjonalizowanych form opieki, które są ważne w procesie poprawy dostępności do opieki zdrowotnej. Z jednej strony zwiększają one bowiem dostępność do świadczeń i są „przyjazne” dla pacjentów i ich rodzin, a z drugiej stanowią uzupełnienie tradycyjnych, instytucjonalnych form opieki. W tym celu niezbędny jest dynamiczny rozwój infrastruktury – przede wszystkim sprzętowej, ale w niektórych przypadkach również budowlanej (np. budowa ośrodków pobytu dziennego).
Mowa jest o rozwoju form opieki dziennej, domowej, środowiskowej, o wsparciu opiekunów nieformalnych oraz o rozwoju innowacyjnych form opieki.
Czytaj także: Bierzemy aktywny udział w tworzeniu aktów prawnych i standardów >>>
Natomiast w zakresie opieki nad pacjentami wyznaczono takie cele jak zapewnienie równej dostępności do świadczeń zdrowotnych w ilości i czasie adekwatnych do uzasadnionych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, poprawa bezpieczeństwa i skuteczności klinicznej świadczeń zdrowotnych, zwiększenie zadowolenia i satysfakcji pacjenta z systemu opieki zdrowotnej oraz rozwój profilaktyki i skuteczna promocja zdrowia i postaw prozdrowotnych.
Dokument mówi o wsparciu rozwoju kadr systemu ochrony zdrowia w kontekście zmieniających się potrzeb zdrowotnych, rozwoju i modernizacji infrastruktury ochrony zdrowia zgodnych z potrzebami zdrowotnymi społeczeństwa, rozwoju i upowszechnianiu stosowania nowoczesnych i nowatorskich rozwiązań w ochronie zdrowia oraz rozwoju i upowszechnieniu usług cyfrowych e-zdrowia.
Wspieranie kadr systemu ochrony zdrowia ma polegać na rozwoju i wsparciu kształcenia lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz innych zawodów związanych z ochroną zdrowia.
W dokumencie mowa jest także o rozwoju usług cyfrowych w ochronie zdrowia oraz upowszechnieniu rozwiązań telemedycznych i wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji.
Uwagi do projektu można przekazywać w ciągu 21 dni.