Zmiany w Narodowym Program Szczepień

Rząd zapowiedział zmiany w realizacji Narodowego Programu Szczepień, które dotyczą zwiększenia liczby punktów szczepień, personelu kwalifikującego oraz kadry wykonującej szczepienia a także usprawnienia procesu kwalifikacji.
– Do końca II kwartału chcemy zaszczepić 20 milionów osób, a do końca sierpnia 2021 – wszystkich chętnych – poinformował szef rządu Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 30 marca 2021. – Chcemy działać jak najszybciej, bo każdy dzień pandemii przynosi straty – dodał Prezes Rady Ministrów.
Do tej pory szczepienia odbywały się w przychodniach, szpitalach rezerwowych i węzłowych. W II kwartale 2021 lista miejsc, w których będzie można się zaszczepić zostanie poszerzona o szpitale powiatowe (1 szpital w każdym powiecie), punkty samorządowe (1 w każdym powiecie), punkty drive thru, zakłady pracy oraz apteki. Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.
Zmiany dotyczą także procesu kwalifikacji i wykonywania szczepień. Kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Czytaj także: Kodeks dla branży medycznej zaakceptowany przez PUODO >>>
Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Zmieni się proces kwalifikacji do szczepienia. Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz. Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw Covid-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni go prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.
Od 12 kwietnia 2021 roku ruszy także rejestracja na szczepienia populacyjne, każdego dnia kolejny rocznik będzie się mógł zapisywać na szczepienia, począwszy od rocznika 1962.
Na konferencji poinformowano także, że w kwietniu do Polski ma przyjechać około 5 milionów dawek szczepionek, a ilości deklarowane sięgają 7 milionów.
Czytaj także: Pacjenci Centrum Dializ Fresenius już po szczepieniach przeciw Covid-19>>>