Eksperci Medicover podsumowują Forum Rynku Zdrowia
Medicover Polska był partnerem XV Forum Rynku Zdrowia. Jubileuszowa edycja wydarzenia zgromadziła prawie 1000 uczestników – przedstawicieli ochrony zdrowia, świata biznesu, administracji i pacjentów.
Podczas sesji dotyczącej szpitali na systemowej mapie kraju Krzysztof Przyśliwski, dyrektor medyczny Szpitala Medicover, podkreślił rolę i uzasadnienie ekonomiczne dla współpracy płatnika publicznego z prywatnymi ośrodkami.
Sektor prywatny, tworząc szpitale, obniża koszty świadczeń, gdyż przeznacza na inwestycje w infrastrukturę i sprzęt własne środki, oszczędzając tym samym wydatki ze środków publicznych. Z tego powodu szpitale prywatne za te same środki publiczne mogą wykonać więcej świadczeń i wykonać je taniej – mówił dyrektor Przyśliwski.
Dyrektor Przyśliwski zwrócił również uwagę na to, iż prywatne szpitale powinny postrzegane jako wsparcie systemu opieki zdrowotnej w kraju, zarówno przez decydentów, jak i dyrektorów szpitali. Najważniejsza jest równe traktowanie podmiotów publicznych i prywatnych. Mniej polityki w medycynie, więcej merytoryki.
– Pacjenta przede wszystkim interesuje jakość leczenia i warunki jakie panują w szpitalu, a nie to czy placówka jest prywatna czy państwowa. I w taki sposób NFZ powinien patrzeć na szpitale. Jeśli szpital prywatny spełnia wymagania NFZ powinien być traktowany na równi z placówkami publicznymi. Wspierajmy tych, którzy stanowią wartość dla pacjenta i systemu, gwarantując jakość i efektywność leczenia – dodał.
Czytaj więcej: Sektor prywatny, inwestując własne środki w szpitale, obniża koszty świadczeń>>>
Dyrektor ds. medycznych Medicover Polska, prof. dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka odniosła się natomiast do kwestii zarządzania w podmiotach systemu ochrony zdrowia.
– Zaskakujące jest, że w opiece zdrowotnej nie funkcjonuje jasno sformułowana baza danych dotyczących cen sprzętu, leków i usług medycznych. Z tego powodu każdy zakup jest indywidualnie negocjowany przez szpital – trudno zatem o punkty odniesienia dla dyrektorów szpitali. Nasze doświadczenie, jako sieci medycznej złożonej z wieku spółek, pokazuje, iż grupy zakupowe mają silne ekonomiczne uzasadnienie. Z drugiej strony ogromnie cieszy coraz lepiej widoczne zrozumienie dla wartości i celów właściwego zarządzania procesami, kompetencjami zespołów i jakością usług – dodała dyrektor Walewska-Zielecka.
Wśród wielu tematów Forum nie zabrakło bardzo ważnej kwestii związanej z kadrą medyczną w Polsce. Deficyt personelu medycznego, to wyzwanie, z którym mierzy się cały sektor ochrony zdrowia.
– Dobrze widać to między innymi na przykładzie pielęgniarek. W Polsce mamy 5,4 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, średnia dla Europy wynosi 9,4 – mówi dr n. med. Agnieszka Motyl, dyrektor ds. medycznych, Healthcare Service Medicover.
Czytaj także: Finansowanie powiązane z efektywnością najważniejsze dla systemu ochrony zdrowia>>>
Ekspertka zwróciła jednocześnie uwagę na pozytywne przykłady kierunków prac legislacyjnych i rozwiązań systemowych, które odpowiadają na wspominane potrzeby.
– Aktualnie mamy w kraju 21 uczelni medycznych i kształcimy o ponad 2 tysiące lekarzy więcej niż w ubiegłych latach. Zaczynamy też rozmawiać o nowych zawodach medycznych i rozszerzeniu kompetencji personelu medycznego. Do tej pory wdrożona została wizyta pielęgniarska, wkrótce możemy spodziewać się wizyty pielęgniarskiej w POZ. Szacuje się, że 30 procent czynności pielęgniarskich mógłby wykonywać opiekun medyczny, wyposażony w odpowiednie kompetencje. Do tej pory nie były one jednak uregulowane od strony formalno-prawnej. Prace nad nowymi regulacjami dotyczą też zawodu dietetyka, czy absolwentów zdrowia publicznego, a także większego wykorzystania potencjału fizjoterapeutów – mówi Agnieszka Motyl, która podkreśla, że pozytywnym sygnałem jest fakt, iż prawie 100 procent absolwentów kierunków lekarskich i pielęgniarski występuje o prawo wykonywania zawodu.
– Jednocześnie dostrzegamy potrzebę, wspólnej dla całego sektora ochrony zdrowia, strategii utrzymywania personelu medycznego w Polsce. Musimy dążyć do tego, aby nasi absolwenci pozostawali w kraju i sprawowali opiekę nad polskimi pacjentami – aby nasze uczelnie nie były dostawcą dobrze wyszkolonych kadr na rynki zagraniczne- dodała.
Rozwiązanie z zakresu e-zdrowia są konieczne dla rozwoju i sprawnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Prelegenci podczas panelu „Telemedycyna – przegląd rozwiązań i skala zastosowań” poruszyli tematy roli narzędzi zdalnych w procesie diagnostyczno-terapeutycznym, prawnych aspektów korzystania z tych rozwiązań, a także możliwości wykorzystania telemonitoringu pacjentów. Dr n. med. Piotr Soszyński, dyrektor ds. strategicznego doradztwa medycznego, Medicover podkreślił wartość digitalizacji procesów organizacji, jak tez ochrony zdrowia.
– Narzędzia zdalne mogą mieć zastosowanie na każdym etapie ścieżki pacjenta – od profilaktyki, poprzez diagnostykę, proces leczenia i monitorowanie stanu zdrowia. Rozwiązania służące do telemonitoringu szczególną rolę mogą odgrywać w przypadku pacjentów chorych przewlekle, u których duże znaczenie ma bieżące obserwowanie parametrów oraz systematyczny i częsty kontakt z lekarzem. E-zdrowie i telemedycyna wprowadzane w opiece prywatnej, jak i publicznej, wpływają na zwiększenie dostępności do lekarza. Ważna jest jednak akceptacja pacjentów i środowiska medycznego dla takich rozwiązań – podsumował dyrektor Soszyński.
Więcej na ten temat: Telemedycyna – narzędzie do zarządzania zdrowiem>>>
XV Forum Rynku Zdrowia odbywało się 21 i 22 października w Warszawie.
Partnerem wydarzenia był także Lux Med.