Alab laboratoria: badania w kierunku reakcji na Sars-CoV-2
Laboratoria grupy Alab wykonują badania przeciwciał w kierunku zakażenia Covid-19 przy zastosowaniu odczynników z certyfikatami CE oraz IVD, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Testy te badają reakcje organizmu zarówno na wirusa Sars-CoV-2, jak i na szczepionkę przeciwko wirusowi.
To nowe badania w zakresie diagnostyki, jednak ich metoda znana jest od lat. Powszechnie wykonywane są badania przeciwciał przed ciążą (różyczka, cytomegalia) czy dotyczące wirusowego zapalenia wątroby (przeciwciała anty-HBS, anty HCV). Metody oznaczania przeciwciał są więc dziś rutyną.
Jak podkreśla dr n.med Anna Strumnik, kierownik laboratorium centralnego Alab, odpowiedź układu immunologicznego na wirusa Sars-CoV-2 jest określana przez dwie klasy przeciwciał (IgG oraz IgM), których poziom można określać w sposób jakościowy oraz ilościowy. Swoistość i czułość stosowanych w Alab laboratoria badań pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku.
Badanie przeciwciał ilościowe w kierunku wykrycia reakcji organizmu na patogen SarsS-CoV-2 jest badaniem w dwóch klasach przeciwciał oraz dotyczy dwóch różnych testów w zależności od tego, czy chcemy zbadać odporność po przejściu choroby, czy po zaszczepieniu.
Czytaj także: Nowe laboratoria Alab na liście uprawnionych do testów na koronawirusa >>>
-Badania wykonane w laboratorium dają miarodajny wynik, który jest autoryzowany przez diagnostę laboratoryjnego. Personel Alab laboratoria pomaga wybrać rodzaj testu odpowiedni zarówno dla określonej sytuacji pacjenta, jak i dla potrzeb nadzoru epidemiologicznego– podkreśla Elwira Zawidzka z Alab laboratoria.
Badanie przeciwciał na obecnym etapie pandemii służy także do badań przesiewowych, które pozwalają samorządowcom i naukowcom przewidywać przebieg zakażeń, a także określać ich uwarunkowania.
Przykładem mogą być akcje i projekty, których Alab laboratoria są partnerami: https://odporninacovid.pl/, https://www.swk.med.pl/dotacje-ue/zpmpec.html, https://centrum-wiedzy.alablaboratoria.pl/alab-wspolpracuje-z-uw/.
Grupa Alab to ogólnopolska sieć medycznych laboratoriów diagnostycznych. Jest częścią europejskiej sieci placówek skoncentrowanych wokół laboratorium Limbach z główną siedzibą w Heidelbergu.
Czytaj także: Alab otworzył punkt pobrań oparty na nowej koncepcji wnętrza>>>
W Polsce grupa Alab oferuje ponad 3500 badań diagnostycznych, od podstawowych po wysokospecjalistyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, markery nowotworowe, badania genetyczne, badania prenatalne, diagnostykę autyzmu, boreliozy czy alergii. Oferta firmy zawiera również kilkadziesiąt specjalistycznych pakietów badań stworzonych pod kątem konkretnych schorzeń, dolegliwości i narządów a także profilaktyki zdrowotnej. Alab posiada 80 laboratoriów oraz ponad 400 punktów pobrań na terenie całego kraju.
Laboratoria z Grupy Alab, wykonujące testy PCR w kierunku obecności wirusa Sars-CoV-2, zostały wpisane na listę laboratoriów prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia, spełniając tym samym kryteri bezpieczeństwa, niezbędnego wyposażenia oraz personelu z wieloletnim doświadczeniem i kwalifikacjami.
Wywiad ze specjalistką mikrobiologii medycznej Elwirą Zawidzką: https://plock.fm/podcasty-rplfm/rtesty-na-sars-cov-2/
Wywiad z dr Łukaszem Kraszulą– kierownikiem laboratorium Alab laboratoria w Płocku https://plock.fm/podcasty-rplfm/badania-na-przeciwciala/
Webinar na temat badania przeciwciał: https://youtu.be/IHUrTMZgWpw