Centrum Badań DNA – wniosek patentowy na szybki test na koronawirusa

0
116

Centrum Badań Dna sp. z o.o. o złożyło 16 września 2020 roku wniosek patentowy dotyczący szybkiego testu na koronawirusa. Wniosek został złożony w trybie międzynarodowym poprzez Urząd Patentowy RP.

Test genetyczny oparty jest o technologię RT-LAMP (Loop Mediated Isothermal Amplification) umożliwiającą identyfikację wirusa w ciągu kilku minut.

Test przeznaczony jest do użytku zarówno w laboratoriach medycznych jak i w warunkach terenowych, na przykład na lotniskach, a identyfikacja wirusa następuje poprzez zmianę barwy roztworu reakcyjnego.

Czytaj także: Diagnostyka buduje największe laboratorium medyczne w Europie>>>

Jednym z zastrzeżeń patentowych jest metoda do identyfikacji koronawirusa bez etapu izolacji RNA. W tym przypadku materiałem badanym jest wymazówka pacjenta co stanowi nowość w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.

Wynalazek ten pozwala skrócić czas identyfikacji koronawirusa do 10 minut w porównaniu do tradycyjnych metod diagnostycznych RT-PCR (6-7 godzin bez uwzględnienia czasu dostarczenia materiału do laboratorium medycznego).

Centrum Badań DNA to ośrodek badawczo-diagnostyczny, którego celem jest wdrażanie i oferowanie nowych technologii w zakresie analiz DNA. Oferuje testy medyczne, w tym między innymi panele nowotworowe, diagnostykę chorób i predyspozycji genetycznych. Wykonuje także badania z zakresu identyfikacji osobniczej – ustalenie pokrewieństwa (ojcostwa). W placówce działa poradnia dla chorych na boreliozę.

Czytaj także: Przepisy dotyczące medycyny laboratoryjnej wymagają zmian>>>

Centrum wykonuje też testy wykrywające obecność SARS- COV – 2 (COVID – 19) oraz testy serologiczne. Placówka znajduje się na liście podmiotów uprawnionych przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywania badań na obecność wirusa SARS CoV-2.

Centrum Badań DNA Sp. z o.o. zlokalizowane jest w Poznaniu przy ulicy Inflanckiej. Jest to spółka zależna Inno-Gene S.A.