Diagnostyka wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia wyników badań 

0
211

Spółka Diagnostyka, wykonująca testy na obecność koronawirusa Sars-CoV2, wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia wyników badań. Jest to między innymi podpis kwalifikowany ze znacznikiem czasu, który pozwala na pierwszy rzut oka rozpoznać, czy jest to autentyczny dokument czy jego podróbka.  

Poza tym każdy, także służby graniczne (w przypadku osób przekraczających granicę, które mają obowiązek przedstawić pozytywny test na koronawirusa), mogą wpisać numer zlecenia i datę urodzenia osoby, która wykonywała badania, w systemie Diagnostyki, co pozwala sprawdzić, czy zaświadczenie zostało wystawione przez tę firmę.  

Jeśli po wpisaniu danych do https://wyniki.diag.pl/ nie pojawi się zlecenie o podanym numerze, to znaczy, że takie badanie nie istnieje, że nie zostało wykonane, a dokument jest fałszywy. 

– Konsekwencje w momencie wykrycia fałszywego dokumentu przez służby graniczne, mogą być dosyć poważne, bo w grę wchodzą tutaj dwa zarzuty – fałszerstwo dokumentacji medycznej i stwarzania zagrożenia epidemicznego – przestrzega dr n.med. Tomasz Anyszek zajmujący się w Diagnostyce między innymi punktami szczepień przeciwko Covid-19. – Znane są przypadki, w których po wykryciu takiego fałszerstwa osoby podejrzane prosto z lotniska trafiły do aresztu na 48 godzin i szybko stawiano im zarzuty – dodaje. 

Czytaj także: Diagnostyka wprowadziła badania wysyłkowe >>>

W związku z sytuacją epidemii jednym z wymogów przy przekraczaniu granicy jest posiadanie wykonanego 48 godzin przed wylotem testu na koronawirusa. Wymagany negatywny wynik badania RT-PCR lub rzadziej testu antygenowego powinien być przetłumaczony na język angielski lub nawet wymagać dodatkowego zaświadczenia lekarskiego.  

Taki dokument jest potrzebny przed wylotem między innymi do Chorwacji, Egiptu, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Turcji.  

Diagnostyka oferuje szybkie testy antygenowe na obecność wirusa SARS-CoV-2 na terenie Portu Lotniczego w Gdańsku. 

Diagnostyka posiada ponad 150 laboratoriów, ponad 800 punktów pobrań w całej Polsce oraz kilkanaście mobilnych punktów pobrań (Drive&GoThru). Oferuje największy wybór badań laboratoryjnych (2500 rodzajów testów). Firma obsługuje miliony pacjentów rocznie oraz współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia.   

Laboratoria Diagnostyki z całego kraju znajdują się na liście placówek upoważnionych przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywania testów w kierunku koronawirusa

Czytaj także: CM Damiana otworzyło punkt testów na Lotnisku Chopina w Warszawie>>>