Nowe świadczenie gwarantowane w zakresie elektrochemioterapii

0
265

4 grudnia 2020 roku wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia wprowadzające elektrochemioterapię na listę świadczeń gwarantowanych w zakresie leczenia szpitalnego.

Elektrochemioterapia to metoda będąca połączeniem elektroporacji i chemioterapii (aplikacji cytostatyków). Podczas zabiegu podawany jest chemioterapeutyk, zwykle bleomycyna (zazwyczaj podawana systemowo – dożylnie) i cisplatyna (podawana miejscowo do guza).

Czytaj także: Połowa Polaków nie chce zaszczepić się przeciw koronawirusowi>>>

Elektrochemioterapię stosuje się w leczeniu nieoperacyjnych, zaawansowanych nowotworów skóry oraz w terapii przerzutów nowotworów powstających w skórze lub tkance podskórnej, które nie kwalifikują się do innej terapii.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uznała elektrochemioterapię za obiecującą technikę leczenia nowotworów złośliwych.

Rozporządzenie wejdzie w życie miesiąc po ogłoszeniu, z wyjątkiem przepisu dotyczącego warunku posiadania przez ośrodek realizujący świadczenie udokumentowanego doświadczenia w stosowaniu elektrochemioterapii, który wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Rozporządzenia ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 3 listopada 2020 roku (poz. 1941).

Czytaj także: Dodatkowe wynagrodzenie także dla diagnostów laboratoryjnych>>>