Prawie 900 zabiegów z udziałem robotów da Vinci

0
318
Foto: Robot da Vinci w Szpitalu Medicover

W 2019 roku w polskich szpitalach przeprowadzono rekordową liczbę niemal 900 zabiegów w asyście robotów da Vinci – wynika z danych Synektik, wyłącznego dystrybutora tego systemu w Polsce. Zabiegi takie przeprowadza między innymi szpital Medicover oraz Carolina Medical Center z Grupy Lux Med.

Według szacunków producenta sprzętu robotycznego da Vinci, w 2019 roku przeprowadzonych zostało w skali świata około 1,25 mln operacji z wykorzystaniem niemal 5,5 tysiące tego typu systemów.

W Polsce rynek robotyki chirurgicznej jest nadal w początkowym stadium rozwoju. Największym wyzwaniem jest nie tyle sam zakup systemu robotycznego przez szpitale, co przede wszystkim wykształcenie odpowiedniej kadry lekarzy operatorów.

–  Rok 2018 kończyliśmy z pięcioma autoryzowanymi systemami robotycznymi da Vinci w Polsce, przy czym aż cztery z nich zostały pozyskane przez szpitale w czwartym kwartale. Kluczową rolę dla skutecznej i bezpiecznej implementacji tej technologii odgrywa proces szkolenia operatorów, bo systemy robotyczne pozostają przede wszystkim narzędziami w rękach wysoko wykwalifikowanych chirurgów. W efekcie w roku 2018 mieliśmy około 60 zabiegów zrealizowanych przy wsparciu da Vinci. Rok 2019 zamykamy już z ośmioma systemami i niemal 900 przeprowadzonymi operacjami. Liczymy, że dynamika wzrostu zostanie utrzymana przez polski rynek chirurgii robotycznej także w 2020 roku  – deklaruje Artur Ostrowski, członek zarządu Synektik.

Czytaj także: Pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna w asyście robota da Vinci>>>

Systemy da Vinci umożliwiają wykonywanie niezwykle skomplikowanych procedur operacyjnych przy użyciu minimalnie inwazyjnych technik. System robotyczny da Vinci optymalizuje ruchy operatora poprzez eliminację naturalnego drżenia mięśni i poprawienie pola widzenia. To pozwala lekarzom istotnie zawęzić obszar interwencji chirurgicznej. Precyzja nacięć i ich niewielkie rozmiary sprawiają, że zabieg wiąże się z mniejszym obciążeniem dla pacjentów. Szybciej wracają oni do zdrowia oraz pełnej aktywności życiowej i zawodowej.

–  Coraz więcej polskich szpitali, także publicznych, docenia korzyści, jakie oferuje chirurgia robotyczna. Niska utrata krwi, minimalizacja powikłań, mniejsze blizny pooperacyjne wpływają na przyspieszenie rekonwalescencji, co wiąże się u pacjentów z dużo krótszym pobytem w szpitalu i powrotem do pełni sił. Wszystko to sprawia, że choć samo użycie robota pozostaje droższe niż klasyczna operacja, rozwój chirurgii robotycznej wiąże się dla całego polskiego systemu ochrony zdrowia z wymiernymi oszczędnościami – dodaje Artur Ostrowski.

Zabiegi z udziałem systemu da Vinci przeprowadzane są w Polsce zarówno w szpitalach prywatnych, jak i publicznych: we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie, Wieliszewie i Siedlcach.

Prywatne placówki, które posiadają robota to– HIFU Clinic Centrum Leczenia Raka Prostaty w Carolina Medical Center (Grupa Lux Med), Szpital Medicover w Warszawie, Szpital Mazovia w Warszawie, EMC we Wrocławiu i Szpital Na Klinach w Krakowie.

Czytaj także: Rok, w którym „zdrowie” odmieniano przez wszystkie przypadki>>>