Przed nami rok pełen wyzwań

0
652

Hubert Bojdo, prezes zarządu Scanmed S.A.

W roku 2020 jak nigdy wcześniej mogliśmy przekonać się, że kondycja sektora medycznego ma kluczowe znaczenie dla rozwoju całej światowej gospodarki. Obciążając system ochrony zdrowia do granic możliwości, pandemia Covid-19  uwydatniła jego braki. Jednocześnie jednak przyspieszyła proces cyfrowej transformacji i trwale zmieniła sposób świadczenia usług medycznych.

W ciągu ostatnich miesięcy doszło do upowszechnienia telemedycyny i innych nowoczesnych technologii, które nigdy wcześniej nie były stosowane w ochronie zdrowia na taką skalę. Ten niewątpliwy przełom nie zmienia jednak przekonania, że najważniejszym zasobem systemu ochrony zdrowia są i pozostaną kadry medyczne, których kształcenie oraz rozwój powinien stale znajdować się na pierwszym miejscu w politykach instytucji publicznych i strategiach świadczeniodawców.

Przed nami rok pełen wyzwań. Rozpoczęty program szczepień przeciwko Covid-19 daje nadzieję na powrót do normalności, jednak nawet jeśli liczba nowych zakażeń i zgonów w końcu się unormuje, skutki pandemii dla zdrowia publicznego będziemy odczuwać jeszcze przez dłuższy czas.

Czytaj także: Będziemy kontynuować dialog z systemem publicznym>>>

Strach przed zakażeniem i zalecenia dotyczące ograniczania planowych procedur medycznych spowodowały, że zaczęły narastać zaległości w leczeniu i diagnostyce wielu schorzeń. Pogorszył się też stan pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Aby zniwelować skutki tych negatywnych zjawisk pilnie potrzebna jest lepsza koordynacja leczenia pacjentów przede wszystkim ze schorzeniami przewlekłymi, a także szeroko zakrojony program edukacji zdrowotnej, badań przesiewowych i innych działań profilaktycznych.

Jako Grupa Scanmed deklarujemy pełne wsparcie systemu publicznego w realizacji tych zadań, podobnie jak ma to miejsce w przypadku naszego zaangażowania w akcję szczepień czy udostępnienia około połowy naszych łóżek szpitalnych dla pacjentów z Covid-19.

W nowy rok wchodzimy z nowym inwestorem i mamy nadzieję, że przy jego wsparciu zrealizujemy wiele ambitnych projektów rozwijających naszą ofertę we wszystkich segmentach. Nieustannie stawiamy na to, co nas wyróżnia na rynku usług medycznych, czyli kompleksowość udzielanych świadczeń przy dążeniu do zachowania najwyższej jakości usług, które dostarczamy naszym pacjentom.

Czytaj także: Fundusz Abris kupuje Scanmed>>>