Szpital Mazovia: kolejny lekarz operatorem robota da Vinci

0
177

Kolejny urolog Szpitala Mazovia z Warszawy uzyskał certyfikat operatora robota chirurgicznego da Vinci. Nowoczesny robot da Vinci X został kupiony przez szpital kilka miesięcy temu.

Wcześniej już dwa j lekarze z tej placówki uzyskali certyfikaty, jednym z nich jest ordynator Centrum Chirurgii Robotycznej Szpitala Mazovia.

Robot został kupiony poprzez firmę Synektik, która w Polsce jest wyłącznym dystrybutorem, serwisantem i dostawcą jednorazowych instrumentów do ich działania. Ta giełdowa spółka, zajmująca się sprzedażą sprzętu medycznego i produkcją radiofarmaceutyków jest przedstawicielem amerykańskiej firmy Intuitive Surgical, producenta robotów.

W asyście robota da Vinci przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, prostatektomię (usunięcie prostaty) i resekcję jelita grubego, ale również zabiegi w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca. Co roku wzrasta liczba operacji wykonywanych przez chirurgów z użyciem robota da Vinci®. Według prognoz producenta w 2018 roku na całym świecie przeprowadzonych zostanie ponad milion zabiegów z wykorzystaniem tego systemu.

W listopadzie 2018 zostały w Szpitalu Mazovia przeprowadzone pierwsze operacje kardiochirurgiczne w asyście robota da Vinci.

Czytaj: Pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna w asyście robota da Vinci>>>

O zakupie robota da Vinci poinformował także Wielospecjalistyczny Szpital Medicover z Warszawy.

Więcej na ten temat: Kolejny prywatny szpital będzie miał robota da Vinci>>>

Szpital Mazovia działa na warszawskim Natolinie przy Alei Komisji Edukacji Narodowej od 2009 roku. Oferuje pełny zakres diagnostyki i leczenia zabiegowego chorób z zakresu urologii. Szpital składa się z części ambulatoryjnej, pracowni diagnostycznych, oddziału urologii oraz bloku operacyjnego.