Jak przygotować się do szczepień w zakładach pracy  

0
234

Szczepienia pracowników w zakładach pracy były tematem webinarium zorganizowanego przez Pracodawców RP, które odbyło się 23 kwietnia 2021. Było to pierwsze spotkanie poruszające ten temat, kolejne są planowane.  

Podczas spotkania lekarz Agnieszka Motyl, dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych Medicover przedstawiła charakterystykę szczepionek przeciwko Covid-19. Porównała szczepionki dostępne w Polsce, omówiła mechanizm ich działania, wskazania i przeciwskazania oraz bezpieczeństwo szczepień a także niepożądane odczyny poszczepienne. 

Marcjanna Szczepanik, dyrektor Departamentu Kontrolingu Operacyjnego Pionu Operacyjnego Lux Med oraz dr n. o zdr. Monika Tomaszewska, ekspert Pracodawców RP, szefowa Forum Pielęgniarek i Położnych Pracodawców Medycyny Prywatnej omówiły zagadnienia dotyczące organizacji szczepień w zakładach pracy, bazując na zapowiadanych rozwiązaniach, które mają zostać wprowadzone w maju 2021. 

Czytaj także: Szpital Gajda-Med poprowadzi powszechny punkt szczepień w Pułtusku >>>

Projekt procedur programu szczepień w zakładach pracy został przedstawiony 17 kwietnia 2021 roku, jako materiał wyjściowy do dyskusji. Pracodawcy mogli przedstawiać swoje opinie do 19 kwietnia. Z projektu wynika, że zakład pracy, które będzie chciał zorganizować szczepienia, musi zatrudniać co najmniej 500 pracowników, jednak ta liczba może ulec zmianie, być może zostanie zmniejszona do 300 osób.  

Szczepieni będą mogli być nie tylko pracownicy zatrudnieni na umowy o pracę, ale także podwykonawcy, pracownicy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej oraz rodziny pracowników. Chęć uczestnictwa w programie szczepień dla pracowników będą mogły zgłosić także konsorcja firm. 

Rolą zakładu pracy będzie zebranie listy pracowników chętnych do szczepień oraz ich danych (przepisy określą odpowiednie procedury oraz ich zgodność z RODO), nawiązanie współpracy z podmiotem leczniczym i zawarcie z nim umowy. Zakład pracy zapewni także pomieszczenie na punkt szczepień oraz jego podstawowe wyposażenie. 

Od 10 maja 2021 każda osoba chętna będzie mogła otrzymać skierowane na szczepienie (oprócz osób, które w ostatnich 90-ciu dniach chorowały na Covid19). W przypadku obcokrajowców niezbędne będzie wystawienie skierowania na szczepienie przez podmiot leczniczy. 

Prelegentki zaprezentowały także, co powinna zawierać umowa zawierana z podmiotem leczniczym przez zakład pracy oraz jak powinno odbywać się przekazywanie danych pracowników. Za przekazanie danych osób zaszczepionych do NFZ odpowiadać będzie podmiot leczniczy.  Stawka NFZ dla podmiotu leczniczego za każde zrealizowane szczepienie została określona na 61,24 zł.  

Czytaj także: Testowanie grupowe w diagnostyce Covid-19>>>

Podmiot leczniczy będzie odpowiedzialny za dostarczenie szczepionek do zakładu pracy oraz za ich przechowywanie w odpowiednich warunkach, za harmonogram szczepień i ich wykonanie oraz zapewnienie personelu. Kwalifikacje do szczepień będą mogli przeprowadzać lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni oraz farmaceuci. Szczepienia będą mogli wykonywać lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, higienistki szkolne, fizjoterapeuci, farmaceuci i diagności laboratoryjni. 

Omówione zostały również wymagania dotyczące pomieszczeń punktu szczepień i ich wyposażenia, postępowania z odpadami medycznymi, proces kwalifikacji pacjentów do szczepienia, a także projekt przepisów o Fundusz Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. 

Prowadzące prelekcję podkreśliły, że przepisy dotyczące warunków wejścia do systemu szczepień w zakładach pracy nie są jeszcze ostateczne i mogą ulec zmianom. 

Regulacje w tej sprawie mają zostać opublikowane pod koniec kwietnia 2021. Będą one tematem kolejnej edycji webinarium „“Szczepienia pracowników w zakładach pracy”, która odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 15:00. 

Zapis webinarium z 23 kwietnia 2021 dostępny jest na kanale Pracodawców RP w serwisie YouTube.